Gündem Haberleri

  Genco Erkal: Komutanlığı yanlış bilgilendirdiler

  Hürriyet Haber
  19.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ünlü tiyatro sanatçısı Genco Erkal'ın Edremit Altınoluk'ta 'Can' adlı oyunu sahnelemesine Jandarma'nın izin vermediği yolundaki haberi Jandarma Genel Komutanlığı bir bildiri ile yalanlamıştı. Genco Erkal bu yalanlama üzerine Jandarma Genel Komutanlığı Genel Sekreteri Jandarma Kurmay Albay Semih Özden'e yazdığı bir mektupla kendilerinin yanlış bilgilendirildiğini iddia etti.

  TÜRK şiirinin büyük ustası Can Yücel'in şiirlerinden uyarladığı 'Can' adlı oyunu Türkiye'nin çeşitli illerinde tam 125 kez sahneleyen Genco Erkal'a Edremit Altınoluk'ta izin verilmemesi üzerine yapılan karşılıklı açıklamalar devam ediyor. Jandarma'nın Altınoluk Açıkhava Tiyatrosu'ndaki oyuna izin vermediği yolundaki haberi Jandarma Genel Komutanlığı bir açıklama yaparak yalanlamıştı. Bunun üzerine Genco Erkal da Jandarma Genel Komutanlığı Genel Sekreteri Jandarma Kurmay Albay Semih Özden'e yazdığı bir mektupla, kendilerinin yanlış bilgilendirildiğini iddia etti. Olaya gösterdikleri hassasiyet nedeniyle teşekkür eden Erkal, komutanlığa yanlış bilgi verenlerin cezalandırılacağına inandığını belirterek mektubunda şu açıklamaları yaptı:

  İZİN VERİLMEDİ

  ‘‘25 Ağustos günü kaymakamlık oluru alınarak gerekli izin verildiği, doğru değildir. Böyle bir yazılı izin bugüne dek organizatöre ulaşmamıştır.

  27 Ağustos günü dekorun kurulması için Altınoluk Açıkhava Tiyatrosu'na gidildiğinde organizatör Edremit Jandarma Komutanlığı'na çağırılmış, oyunun metni istenmiş, daha sonra güvenlik önlemleri için yeterli eleman olmadığı gerekçesiyle oyuna izin verilmediği bildirilmiş, bu yasaklamayala ilgili yazılı bir belge talep edildiğinde olumsuz yanıt verilmiştir.

  Bunun üzerine organizatör, yasağın kaldırılması için başta Altınoluk Belediye Başkanı ve Edremit Cumhuriyet Savcısı olmak üzere ilgilileri telefonları defalarca aramış, herhangi bir sonuç alınmamıştır. Bu telefonların yapıldığı cep telefonu kaşıtlarıyla kanıtlanabilir.

  Basının ve medyanın da bu olaya gösterdiği ilgi sonucu, saat 21.05 de, yani gösterimin başlamasına 10 dakika kala oyuna sözlü olarak izin verilmiştir.

  500 SEYİRCİ YETER

  Oyunun oynanmamasının nedeni kesinlikle seyirci azlığı değildir. Altınoluk Açıkhava Tiyatrosu 5000 değil 3000 kişiliktir ama, tek kişilik bir oyun için 500 seyirci hiç de küçümsenecek bir sayı değildir. Bu hasılatın masrafları karşılayamayacağı da yanlış bir değerlendirmedir.

  Oyunu iptal edilme nedeni, iznin son anda verilmesi ve gerekli ön hazırlıkların yapılamaması, bir de sanatçının rahatsızlığıdır.

  Açıklamanın bir başka yerinde, 'etkinliğin bir tiyatro oyunu olmadığı, sahnede sadece şiir okunacağı beyan edilmiş' deniyor. Bu konuda da doğrusu şöyledir: AYSA Organizasyon, izin için başvururken 'Dostlar Tiyatrosu'nun, Can Yücel'in şiirlerinden Genco Erkal'ın uyarladığı ve oynadığı CAN adlı tek kişilik oyun' tanımını kullanmıştır.

  Bütün Türkiye'de 125 kez sergilenen, ayrıca aynı bölgede, birgece önce Burhaniye-Ören'de hiç bir olay çıkmadan oynanan bir oyunun sahnelenmesinde ne gibi bir sakınca görüldüğünü hala anlamış değilim.

  Komutanlığınızı yanlış bilgilendirenleri araştıracağınıza, gerçeğin ortaya çıkmasına yardımcı olacağınıza inancım tamdır. Böylesi olaylar üzerinde hassasiyetle durulmasının nedeni, artık ülkemizde bu türlü durumların bir daha yaşanmaması dileğinden kaynaklanıyor.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı