Gündem Haberleri

  Gençliğimiz heba oldu

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dr. Necdet Güçlü'nün öldürülmesi olayına adı karıştırılan Devlet Bakanı eski ülkücü Ramazan Mirzaoğlu, gençlere sükunet telkin etti, ‘68 kuşağının liderleri bile pişmanlar. Bizim gençliğimiz heba oldu'' dedi.

  DEVLET Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, ANAP Ankara İl Başkanı Cengiz Atak'ın, kendisini Dr. Necdet Güçlü'nün öldürülme olayına adını karıştırmasını ‘gevezelik’ olarak tanımlarken, ‘‘Ben o gün olay yerinden çok uzaktaydım ve kesinlikle ilgim olmadı’’ dedi.

  69-70 yıllarındaki sol-ülkücü olaylarında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi öğrencisi olduğunu, Dr. Necdet Güçlü'nün öldürüldüğü gün Sıhhiye'de değil, Beşevler'de bulunduğunu ve olayı uzaktan öğrendiğini söyleyen Mirzaoğlu, ‘‘Ne sorgulandım ne de şahitlik yaptım. Hiç ilgim olmayan olayda yıllar sonra adım geçiyor’’ diye konuştu. ‘‘Neden adınızı bu olayda geçiriyorlar o zaman?’’ diye sorduğumuzda ise şöyle yanıt verdi:

  O dönemde ülkücü grup içinde değil miydiniz?

  Ölüm olayı 69-70 olaylarına rastlıyor. Ben Ülkü Ocakları içindeydim ama 1971'de Ülkü Ocakları yönetim kurulu üyesi oldum. Maalesef o yıllarda ya Dev-Genç ya da ülkücü olunuyordu.

  Ceylan olan soyadınızı Mirzaoğlu olarak değiştirdiğiniz anlaşıldı. Kendinize yeni adla, yeni bir çizgi mi çekmek istediniz?

  Benim Ceylan olduğumu herkes bilir. Soyadımı aleni değiştirdim. Yani 69-70 olaylarından 14 yıl sonra değiştirdim. Hacımirza Köyü'ne ailemizin adı verilmiş. Biz de, 1983'te köy adını alma izni çıkınca aile soyadını alalım istedik. 83'te Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde asistandım, orada değiştirdim.

  68 KUŞAĞI PİŞMAN

  Mirzaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘20 yılda Türkiye'de köprünün altından çok sular aktı. 80 öncesinin ortamı kalmadı artık. Türkiye'de sağ-sol diye keskin kamplaşmalar da kalmadı. Kucaklaşma var şimdi. Birçok gerçek anlaşıldı. Herkes sağduyu, aklıselim, sakin davranırsa hadiseler çözülecek. Ben şimdi tüm Türk gençliğine sükunet, sevgi ve karşılıklı saygı telkin ediyorum. 68 kuşağının liderleri bile pişmanlar. Hepimiz söylüyoruz, gençliğimiz eyvah. Gençliğimiz heba oldu. O gençliğin deneyimlerinden bugünkü gençlik yararlanmalıdır. Gençlik heyecanı ile olaylarla karşılaştık. Sağ-sol acımasızca birbirine davrandı. Kayıp yıllardı o yıllar. Şimdi diyalog, sevgi ve saygı içinde bilgi toplumunu yakalamanın zamanıdır.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı