Gündem Haberleri

  Gençlere estetik yasağı geldi

  Eda BERKBAYRAK/ DHA
  13.12.2009 - 11:39 | Son Güncelleme:

  İTALYA'da Bakanlar Kurulu, 18 yaşından küçük kızların göğüs estetiği yaptırmalarını yasaklayan yasa tasarısına onay verdi.

  Ülkede son yıllarda göğüs estetiği yaptıran kadın yaşının giderek düşmesi üzerine harekete geçen Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu durumun önüne geçen yasa tasarısını Bakanlar Kurulu’na sundu.

  Bakanlar Kurulu tarafından da onaylanan yasa tasarısına göre, ailelerin rızasıyla olsa dahi 18 yaşından küçük kızların göğüslerine estetik operasyon yapılamayacak. Sağlık Daire Başkanı Francesca Martini, “Bu kararın yasalaşmasıyla, göğüs estetiği yaptıran kadınların sağlığına yönelik yasal düzenlemenin de temeli atılmış oldu. Artık bu alanda kuralsızlık olmayacak” diye konuştu.

  İtalya Estetik ve Plastik Cerrahi Araştırmaları Topluluğu Genel Sekreteri Francesco D'Andrea ise, İtalya’da her yıl yaklaşık 85 bin göğüs estetiği operasyonu yapıldığını anlatırken, “Bunların yüzde 30'u kanser sonrası göğüsün yenilenmesi, yüzde 70’i ise sadece estetik amaçlı operasyonları oluşturuyor. Estetik operasyon yaptıranlar genelde 18-25 yaş grubu. Genel yargı 18 yaş altında estetik operasyon yapılmaması yönünde. Ancak yoğun talep var. Bu nedenle yasal düzenlemeye gidilmesi çok önemli.”

  Tasarının parlamentodan da çoğunluğun onayıyla geçmesi bekleniyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı