Gündem Haberleri

  Gençler para istemiş Andrea vermemiş

  Faruk BİLDİRİCİ
  10.02.2006 - 00:27 | Son Güncelleme:

  Öldürülen rahip Andrea Santoro’ya vekalet etmek üzere Trabzon’a gelen Samsun Mater Dolorosa Katolik Kilisesi rahibi Pierre Bruissen, kilisede para dağıtıldığı iddialarını kesin dille yalanlarken "Biz kimseye para vermiyoruz. Parayla Hıristiyan olan biri, İsa’ya değil, paraya tapmış olur" dedi.

  Rahip Bruissen ile Santa Maria Kilisesi’nin pazar gününe kadar rahip Santoro’nun kullandığı çalışma bölümünde konuştuk. İlk dikkat çeken, koltuklar başta olmak üzere hemen tüm eşyaların eskiliğiydi. Rahip Bruissen de uzun süredir kullanıldığı anlaşılan giysiler içindeydi. Bruissen, rahip Santoro’dan hep "Andrea" diye söz etti. Trabzon’da yaygın olan ’kilisede misyonerlik yapıldığı söylentilerini’ sordum. Yanıtı netti, ellerini iki yana doğru açarak konuştu:

  PARA VERMİYORUZ

  "Bazıları diyor ki, biz Türklere para veriyormuşuz. Andrea hakkında bunu söylemişler. Birkaç gün önce gençler gelmiş, ondan para istemişler. Andrea onlara para vermemiş, biz kimseye para vermiyoruz. Para ile Hıristiyan olan İsa’ya değil, paraya iman etmiş olur. İftira kampanyasında söylediler. Biz Hırıstiyanlaştırmak için bazı Türklere Avrupa’da iş vaat ediyormuşuz. Bunlar doğru değil."

  ÇOCUK TEK DEĞİLDİR

  Para isteyip de rahip Santoro ile tartışan gençlerden biri, daha sonra cinayet işleyen O.A. olabilir miydi? Bu soruyu da sordum Bruissen’e. "Onu bilmiyorum. Bu çocuk bu işi tek başına yapmadı. Arkasında mutlaka bir örgüt vardır" yanıtını verdi. Misyonerlik faaliyetleri iddiasının ’haksızlığını’ anlatırken, sesi giderek yükseldi. Belli ki sadece üzülmüyor, kızıyordu da:

  MİSYONERLİK BU MU?

  "Yıl boyunca televizyonda her cumartesi günü bunu konuştular. Mesela bir kişiye, bir fakire yardım ederek misyonerlik yaptığımızı söylüyorlar. Bakın Karitas, Katolik bir vakıftır. O da sadece Katoliklere değil, fakir Türklere de yardım ediyor. Ne dediler, ’Karitas da misyonerlik yapıyor!’ Halbuki ben Türklerle Hıristiyanlık hakkında konuşmuyorum bile. Ben de bazen birkaç fakire yardım ediyorum. Biri bana, Hıristiyan olabilir miyim dedi; ben hiç cevap vermedim. Hiçbir şey söylemiyor ama yardım ediyorum ona. Misyonerlik bu mu?"

  Bruissen, Türkiye’ye 1994’te gelmiş. O bir Fransız. Ülkesinden gelişinden bu yana Türkiye’de önemli bir sıkıntı yaşamadığını anlattı. Sadece 1998 yılında Samsun’da bir ara kendisine yönelik misyonerlik iddiaları ortaya çıkmış, dava açmış. O günden bu yana da kentin vali ve emniyet müdürü başta olmak üzere bütün ileri gelenleriyle dost olduğunu söylüyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı