Gündem Haberleri

  Gençler de unutuyor

  Hürriyet Haber
  27.12.2001 - 10:57 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, unutkanlık şikayetiyle doktora başvuran gençlerin sayısında dikkat çekici bir artışın olduğunu söyledi.

  Çelikkol, genelde yaşlılar içinbüyük bir sorun oluşturan unutkanlığın artık gençlerde de görülmeye başladığını belirterek, günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bu durumun gençleri rahatsız ettiğini kaydetti.

  Gençlerin kendileri için birinci derecede önem taşıyan bilgilerden ziyade pek de önemli olmayan ancak yine de yerine göre bilinmesinde fayda olan konuları unuttuklarını dile getiren Çelikkol gelecek kaygısı ve yaşam mücadelesi yüzünden gençlerin unutkan olduğunu vurguladı.

  Günümüzde yaşamın, geçmişteki gibi kolay olmadığını, kişiye ağır sorumluluklar yüklediğini bu nedenle de insanların kafasının sürekli birşeylerle meşgul olduğunu kaydeden Ahmet Çelikkol, gençlerin yalnızca kendileri için lazım olan bilgileri hafızalarına kaydettiklerini anlattı.

  Ahmet Çelikkol, "Maalesef gençler arasında da unutkanlık yaygınlaşıyor. Unutkanlık şikayetiyle doktora başvuran gençlerin sayısında dikkat çekici bir artış var" diye konuştu.  Çelikkol, disiplinli ve programlı yaşam tarzını benimseyerek ve entelektüel faaliyetlere ağırlık vererek duruma göre de bazı bilgilerinot ederek unutkanlık sorunun aşılabileceğini söyledi.
     
  CEP BİLGİSAYARLARI KOLAYCILIĞA İTİYOR
      
  Manisa Ruh Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dr. Levent Ermete, gençlerdeki unutkanlığa çoğu kez aşırı bilgi bombardımanı ve teknolojik kolaylıkların zemin hazırladığını belirtti.  İletişim kaynaklarının hızla geliştiğini ve neredeyse yaşamın tümüne hakim olduğunu dile getiren Ermete, televizyon, radyo, cep telefonu ve internet ağıyla kuşatılan insanın, belleğini zorladığını ve bazı bilgileri unuttuğunu kaydetti.

  Ermete, adres, telefon numaraları gibi bilgilerin yer aldığı cep bilgisayarlarının da kişiyi kolaycılığa ittiğine belirterek, unutkanlığın günlük yaşamı etkilemesi halinde bir psikiyatriste başvurmanın doğru olacağını söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı