Gündem Haberleri

  Genç Türkler ayrımcılık hissi yaşıyor

  Dutchnews.ln
  11.01.2011 - 13:22 | Son Güncelleme:

  Türk öğretmenler, araştırmacılar ve memurların oluşturduğu Hollanda’da yaşayan Türkler, ülkenin en büyük gazetelerinden Volkskrant’a bir mektup yazarak, Türk gençliği hakkındaki 'büyük endişelerini' iletti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor 

   

  Türk öğretmenler, araştırmacılar ve memurların oluşturduğu Hollanda’da yaşayan Türkler, ülkenin en büyük gazetelerinden Volkskrant’a bir mektup yazarak, Türk gençliği hakkındaki “büyük endişelerini” iletti.

   

  Mektupta, sayıları giderek artan Türk gençlerin psikolojik sorunlar yaşadığı ve duyarsızlık içinde oldukları, bu durumun giderek radikal İslam’a ilgi göstermelerine neden olduğu belirtildi. Mektubu yazanlar arasında bulunan Aydid Daldal, “Bu sorunu kendi içimizde çözmeye çalıştık ancak özgüvenimiz bir işe yaramadı ifadesini kullandı.”

   

  Hollanda’daki Türk gençlerin “kendilerini ikinci sınıf vatandaş olarak hissettiklerini ve böyle kalacaklarını düşündüklerini” ifade eden mektup, gençlerin kendilerini “göçmen, Türk veya Müslüman” olarak daha fazla ayrımcılığa maruz kalan bireyler olarak gördüklerini ifade etti.

   

  Türk uzmanlar, Hollanda’daki Türk toplumunun güçlü bir rol modeli oluşturmakta başarısız olduğunu ve aile içi şiddet ile gençlerin toplum içinde maruz kaldığı baskının önüne geçemediğini belirtti.

   

  Azınlıklara karşı gösterilen etnik baskının da gençleri olumsuz etkilediği belirtilirken, devletin, eğitim sisteminin, ülke sanayinin ve Türk toplumunun, gençlere gereken eğitim verilmesi için harekete geçmesi çağrısı yapıldı.

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı