Gündem Haberleri

  Genç Parti'den Gül'e Hamas için suç duyurusu

  ANKARA(ANKA)
  20.02.2006 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Genç Parti (GP) Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Diker, Hamas için Dışişleri Bakanı Abdullah Gül hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Diker, suç duyurusu dilekçesini bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdi. Hamas Lideri Halid Meşal’in AKP tarafından davet edildiği, ancak "masraflarının Dışişleri Bakanlığı tarafından ödendiği" yolunda medyada haberler çıktığına işaret etti.

  Diker, şikayet dilekçesinde Hamas’ın Türkiye ve AB dahil tüm dünyada terör örgütü olarak görüldüğüne dikkat çekerek, "Ülkemize gelen Hamas lideri Halid Meşal, Filistin Devleti’nin resmi bir temsilcisi olmadığı gibi sadece tüm dünyada terör örgütü olarak kabul edilen bir bir örgütün lideridir" dedi.

  Tevfik Diker, basında yer alan haberlere de yer verdiği dilekçesinde, Hamas liderinin konaklama masraflarının Dışişleri Bakanlığı’nca karşılandığına işaret etti. Dikey dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:

  "Bakanlık bütçesi yalnızca yasada belirtilen koşullar dahilinde Bakanlık hacamaları için kullanılabilecekken, iktidarda bulunan Parti’nin özel harcamaları için kullanılması kabul edilemez. Sonuçta AKP tarafından davet edilen bir heyetin giderlerinin de yine davet eden AKP tarafından karşılanması hem hukuki hem de ahlaki bir yükümlülüktür, mecburiyettir. Ancak AKP tarafından çağrılan ve bu partinin özel davetlisi olan heyetin masraflarının Bakanlık bütçesine yani hazineye yükletilmesi yasalarımız karşasında mümkün değildir. Bunun yapılması ise suç teşkil etmektedir. Şikayet edilen, başkanı bulunduğu ve emri ve talimat verme yetkisine sahip olduğu bakanlık bütçesini, mensubu olduğu Parti’nin özel giderleri ve harcamaları için kullandırmaktadır. Bu nedenle iş bu suç duyurusunda bulunma zaruriyeti hasıl olmuştur."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı