GeriGündem Genç Parti'den ABD'ye İran desteği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genç Parti'den ABD'ye İran desteği

Genç Parti (GP) Başkanlık Divanı, Türkiye’ye komşu bazı ülkelerin nükleer teknoloji kullanmak adına nükleer silahlanma yarışına girmelerine karşı, başta ABD olmak üzere diğer müttefik ülkelerin girişimlerine destek verdiğini açıkladı.

GP Siyasi İşler ve Koordinasyon Başkan Vekili Ufuk İlkiz, GP Başkanlık Divanı adına yaptığı açıklamada, divanın 1 Mart’ta yaptığı toplantıda dış politika konularının ele alındığını ve kapsamlı bir değerlendirme yapıldığını bildirdi.

 

Başkanlık Divanı’nın özellikle, Türkiye’nin başta komşuları olmak üzere, yakın bölgesinde gelişen olayların masaya yatırıldığını belirten İlkiz, GP’nin sıcak çatışmaların yaşandığı başta Irak ve Ortadoğu ülkelerinde barış, huzur, demokrasi ve hukuk düzeninin bir an önce yerleşmesi için atılan adımları desteklediğini ifade etti.

 

ABD’YE DESTEK

 

Bölgede yaşanan çatışma ve kargaşaların devamının Türkiye’yi de derinden etkilediğini gören GP’nin Türkiye’nin müttefikleriyle birlikte anında ve cesurca hareket etmesinden yana olduğunu ifade eden İlkiz, şöyle dedi:

  

"Bu koşullar altında, özellikle bölge barışını ama daha da önemlisi, dünya barışını ciddi biçimde tehdit edecek nükleer silahlanma çabalarının ürkütücü sonuçlara ulaşacağı muhakkaktır. Türkiye’nin bu gelişmeler karşısında pasif kalması mümkün değildir. Bu nedenle GP, Türkiye’ye komşu olan bazı ülkelerin nükleer teknoloji kullanmak adına nükleer silahlanma yarışına soyunmalarına başta ABD olmak üzere müttefiklerimizin gösterdikleri tepkiyi yerinde ve son derece haklı bulmaktadır."

  

İlkiz, Türkiye’nin "nükleer dehşet ortamının tam ortasında" bulunmaması için GP’nin elinden gelen her türlü siyasi desteği vermeye kararlı olduğunu kaydetti.

 

Nükleer programını geliştirmekte kararlı olduğunu bildiren İran, sık sık ABD'nin eleştirisine hedef oluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle