GeriGündem Genç Parti 3 Kasım için yine başvurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genç Parti 3 Kasım için yine başvurdu

Genç Parti, 3 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri'nin iptali isteminin reddine ilişkin kararın düzeltilmesi için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvuruda bulundu.

Genç Parti Genel Sekreteri Mehmet Ali Akgül, yaptığı yazılı açıklamada, karar düzeltme istemlerini içeren dilekçenin YSK'ya gönderildiğini belirtti.

Akgül, ilk itirazlarını Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlığı konusunda verdiği sontespit kararına değil, yüksek mahkemenin Erdoğan'ın parti kurucu üyesi, dolayısıyla genel başkan olamayacağına ilişkin önceki kararı ile YSK'nın 24 Nisan 1999 Bilecik Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ile ilgili kararına dayandırdıklarını anımsattı.

YSK'nın, bu itirazı görmezden geldiğini ve Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının geriye işlemezliği ilkesine dayanarak itirazı reddettiğini kaydeden Akgül, ''Bunun Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının geriye işlemezliği ilkesi ile alakası yoktur. Seçimlere resmen hile karıştırılmıştır. Seçmenin aklı karışmış, gerçek iradesi sandığa yansımamıştır'' dedi.

Yasada öngörülen biçimde düzenlenmeyen oy pusulaları ile yapılan seçimin geçerli olamayacağını savunan Akgül, şöyle devam etti:

''Eğer Türkiye'de hukukun üstünlüğüne inanıyorsak, eğer hukukun üstünlüğü ilkesi işliyorsa, bir yüksek yargı organı olan YSK'nın bu hukuksuzluğa son vermesi gerekmektedir. YSK'nın vereceği karar, hukukun üstünlüğünün olup olmadığının bir kilometre taşı olacaktır. Aksi takdirde YSK, tarih önünde sorumlu tutulacaktır.''

Seçimlerin iptali isteminin reddine ilişkin kararın düzeltilmesini istediklerini belirten Akgül, 3 Kasım seçimlerinin iptaliyle, seçimlerin yenilenmesine karar verilmesini talep ettiklerini kaydetti.
 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle