Gündem Haberleri

  Genç müzisyenler İsrail'de buluşuyor

  Hürriyet Haber
  13.07.2001 - 11:36 | Son Güncelleme:

  Dünyanın genç müzisyenlerini biraraya getiren en önemli birlik olan Jeunesses Musicales, Almanya, İrlanda, İsrail ve Türk topluluklarını İsrail'de buluşturuyor. Etkinlik kapsamında Türkiye'den Ankara Gençlik Oda Müziği Topluluğu, 15 ve 26 Temmuz'da Tel Aviv'de iki konser verecek.

  Dünyanın en büyük gençlik müzik birliği Jeunesses Musicales, Almanya, İrlanda, İsrail ve Türk gençlik topluluklarını İsrail'de buluşturacak. Etkinlikte Türkiye'yi temsil edecek olan Ankara Gençlik Oda Müziği Topluluğu, 15-26 Temmuz'da Tel Aviv'de iki konser salonlarının yanı sıra huzurevleri, hastaneler, misafirhaneler ve hapishanelerde konserler verecek. 

    Belçika'nın başkenti Brüksel'de 1945 yılında kurulan Jeunesses Musicales'in bu yıl İsrail'de gerçekleştireceği etkinlikte, iki gelişmiş Avrupa ülkesi Almanya ve İrlanda ile iki Akdeniz ülkesi Türkiye ve İsrail'in 18-25 yaş arasındaki 12'şer genci birlikte müzik rüzgarları estirecek. Etkinlikler gelecek yıl İrlanda'da, 2003 yılındaAlmanya'da, 2004 yılında da Türkiye'de düzenlenecek. 

     Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın desteğiyle gerçekleştirilecek olan etkinliklerde, Türkiye'yi Ankara Devlet Konservatuarı ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümünden 12 lisans öğrencisinden oluşan Ankara Gençlik Oda Müziği Topluluğu temsil edecek.

     Soprano Bilgen Özcan, tenor Kıvanç Aycan, flütte Ezgi Budak, Klarinette Tolga Yüksel, fagotta Elif Bilgin, kornoda Altuğ Tekin, kemanda Elif Gamze Büyükkayıkçı ve Tevhide Hicret Yavuz, viyolada Aytaç Alpay, viyolonselde Deniz Güler, kontrabasta Vedat Şanlı ve piyanoda Esra Poyrazoğlu'ndan oluşan topluluk, İsrail'deki müzik etkinliklerinde çağdaş çoksesli Türk halk ezgilerinden jazz müziklerine kadar geniş bir yelpazede eserler sunacak
      
     TÜRKİYE'NİN ÜYELİK MACERASI

      Türkiye'nin bu dünyaca ünlü müzik birliğine başvurusu ve kabul edilmesi geçmiş tarihlere uzanıyor. Türkiye dünyaca ünlü gençlik müzik birliğine üye olmak amacıyla ilk kez 1958 yılında Jeunesses Musicales'e başvuruda bulundu.

     Türkiye'nin bu büyük organizasyona üyelik macerası, başta Adnan Saygun olmak üzere pek çoğu hayatta olmayan değerli müzik otoritelerinin yazışmalarıyla 38 yıl sürdü.
   
    Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Denetleme Kurulu üyesi ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Aydın İlik'in 1996 yılında birliğin Brüksel'deki merkezine Türkiye'nin resmi başvurusunu gerçekleştirmesiyle, Türkiye, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı çatısı altında ''Gözlemci Ülke'' sıfatını kazandı.

     Vakıf, Türkiye'nin, Uruguay'dan Madagaskar'a kadar 55 ülkenin yer aldığı Jeunesses Musicales'e asil üye olarak kabul edilmesi için beş yıldan bu yana çalışmalarını sürdürüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı