Gündem Haberleri

  Genç girişimciler uluslararası zirveye hazırlanıyor

  A.A.
  06.10.2007 - 16:58 | Son Güncelleme:

  İş dünyasına ve topluma başarılı, genç liderler kazandırmayı hedefleyen Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonunun (JCI) Türkiye başkanlığı, 120 ülkeden 5 bin genç girişimci ve lider adayını Kasım'da, Antalya'da bir araya getirmeye hazırlanıyor.

  JCI Türkiye Ulusal Başkanı Ümit Evren, 5-11 Kasım günleri arasında Antalya'da yapılacak JCI Dünya Kongresi'nin tanıtımı amacıyla düzenlediği toplantıda, toplantının Türkiye'deki genç girişimcilerin ve lider adaylarının uluslararası bağlantılarının sağlanması ve güçlendirilmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.
  Türkiye'nin JCI'ya 1988'de üye olduğunu ve JCI Türkiye'nin 1994'ten itibaren aktif olarak çalışmaya başladığını anlatan Evren, halen 18 şubede 650 üyenin bulunduğunu, uygulanan projeler ile genç girişimci ve lider adaylarının kişisel gelişimleri sağlanarak geleceğe hazırlandığını kaydetti. Derneğe 18-40 yaş arasında girişimciler veya projelerde sorumluluk almak isteyenlerin üye olabildiğini, bir çok sosyal proje uygulandığını belirten Evren, “Burası, bir yaparak öğrenme platformu. İş hayatında uygulasa bir sürü maliyete yol açabilecek veya yanlış sonuçlara ulaşabilecek bir projeyi, girişimci burada uygulayarak ve sorumluluk alarak deneyim kazanıyor. Toplumsal işbirliğini de öğreniyor” dedi.

  Evren'in verdiği bilgiye göre, JCI'nın yılda 4 bölge toplantısı ve bir dünya kongresi düzenleniyor. Türkiye JCI, 2005 yılında 2007 dünya kongresini düzenlemek için aday oldu ve uygun bulundu. JCI'ya, 18-40 yaş arasındaki genç girişimciler üye oluyor ve 40 yaşından sonra “senatör” statüsüne yükseliyor. Senatörler, genç lider adaylarının eğitiminde görev alıyor, danışmanlık yapıyor. JCI Türkiye'nin de 68 senatör üyesi bulunuyor.

  JCI, Almanya'da “ticaret odası” statüsünde. Buraya kayıt olmadan şirket kurulamıyor. Kofi Annan, Jacques Chirac, Bill Clinton, All Gore gibi ünlülerin JCI üyesi olduğunu belirten Evren, JCI bütün dernek ve şube başkanlarının sadece bir kez ve bir yıllığına başkan seçildiğine dikkati çekerek, “Böylece bir ceketi, görevi, kendimize kimlik olarak almamayı öğreniyoruz. Ayrıca yöneticilik konusunda müthiş bir deneyim kazanmış oluyoruz” dedi.
  Merkez ofisi ABD'de olan JCI'nın bu yılki başkanı da ABD'den ancak. Yönetim, tamamen sanal ortam üzerinden yapılıyor. Sadece ufak bir büroda sekreterya işlemleri yürütülüyor.

  Kasım'da Antalya'da yapılacak Dünya Kongresi'ne ise 120 ülkeden 5 bin civarında genç girişimci ve lider adayının gelmesi bekleniyor. Toplantı, genç girişimciler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve tanışıklığın artırılması, dünyadaki genel eğilimlerin değerlendirilmesi yanında ve Türkiye'nin kültürel anlamda tanıtımı açısından da önem taşıyor.
  JCI Türkiye, her yıl kendi alanında en başarılı çalışmaları yapan 10 genç girişimciyi ödüllendiriliyor. Bu yılki ödül töreni ise 19 Ekim'de İstanbul'da yapılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı