Gündem Haberleri

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan açıklama

  AA
  11.04.2016 - 13:55 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

  İbrahim Kalın, "YPG, PYD vesaire gibi örgütlerin gerek sahada, gerekse siyasi olarak masada (Cenevre görüşmelerinde) bulunmasıyla ilgili bizim tavrımız son derce açık ve nettir. PYD, YPG hala rejimle işbirliği yapmaya devam ediyor, hala PKK terör örgütüyle işbirliği yapmaya devam ediyor. Bunları da artık gizlemiyorlar. Dolayısıyla bizim bu konudaki tezlerimizin ne kadar doğru olduğu da açık şekilde bir kez daha görülmüş oldu. Birçok müttefikimiz de 'PKK ile PYD aynıdır, aralarında bir fark yoktur' diye farklı mecralarda bunları dile getirmeye başladılar" dedi. 

  ALMANYA'DA ERDOĞAN'A HAKARET İDDİALARI

  İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında Alman televizyonunda hakaret içerikli mizah programı hazırlayan Jan Böhmermann hakkında Mainz Savcılığının soruşturma başlatması ile ilgili olarak, "Bundan sonrası Alman makamlarının yürüteceği, Alman hukuk sistemi çerçevesinde ilerleyecek bir süreçtir. Ama şunun altını çizmek isteriz, bir ülkenin Cumhurbaşkanına ve bir halkı hedef alarak, bu tür hakaret içeren, galiz ifadelerle yapılan saldırıların ifade ve basın özgürlüğüyle hiçbir ilgisi yoktur. Dünyanın her yerinde bu hakarettir, bir suçtur. Bununla ilgili de Alman makamları süreci takip ediyor, biz de yakından takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

  HALEP'E RUSYA DESTEKLİ REJİM OPERASYONU

  Kalın, Halep'e Rusya destekli operasyonla ilgili olarak ise "Bir taraftan 'çatışmalar dursun' diye bütün uluslararası toplumun katkısı ve desteği ile bir anlaşmaya varacaksınız ama öbür tarafta da Halep'te, İdlib'de, başka yerlerde 'DAİŞ'e karşı mücadele ediyoruz' bahanesi ile bu operasyonları devam ettireceksiniz. Bunun tabii ki kabul edilmesi mümkün değil. Bizim Halep'ten gelebilecek muhtemel yeni göç dalgası ile ilgili endişelerimiz de devam ediyor"  değerlendirmesinde bulundu.     

  İSRAİL İLE İLİŞKİLER

  Kalın ayrıca, Türkiye ile İsrail arasında ilişkilerin normalleşmesine dair yürütülen müzakereler kapsamında mutabakat metninin nihai olarak masaya konulmadığını, taraflar arasında görüşmelerin süreceğini söyledi.   

  Kalın, tazminat konusunda belirli bir noktaya gelindiğini belirtti.   

  Dışişleri Bakanlığı geçen hafta mutabakat metninin nihaihale getirilmesi ve farklılıkların giderilmesi yönünde ilerleme sağlandığını ve Türkiye ve İsrail heyetlerinin anlaşmanın sonraki toplantıda sonuçlandırılması hususunda uzlaştığını açıklamıştı.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı