Gündem Haberleri

  (Gen) ARINÇ'IN BASIN TOPLANTISI...

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 12:57 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, bugüne kadar hiç olmamış bir uygulamayı başlatarak siyasi sorumluluğu üstlenip Başkanlığı'nı yüce Meclis'in denetimine açmak istediğini bildirdi.

  Arınç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin yaşadığı değişimlerde ortaya çıkacak toplumsal sorunlara karşı, Meclis'in duyarlılığı haricinde Hükümetin de özel bir ilgi göstermesi gerektiği kanaati olduğunu söyledi.
  Avrupa'nın içinde bulunduğu bir çok toplumsal sorunun derinden yaşanması istenmiyorsa bunun önleminin şimdiden alınması gerektiğini ifade eden Arınç, şunları söyledi:“Öte yandan, bu hızlı değişime kendimizi uyarlamamız da gerekiyor. Meclisimiz Türkiye'de öncü ve örnek kurum olmak için sürdürdüğü çalışmalarına bu dönemde de devam edecek. Yapısal ve şekilsel bazı projelerden kısaca bahsettikten sonra, siyasal açıdan yeni sayılabilecek diğer projelerimiz hakkında bilgi vermek istiyorum. Sizlerin de yakından gördüğü gibi, bu yaz döneminde TBMM kampusu bir şantiye alanına döndü. Bir çok yerde inşaat çalışmaları, yenilemeler yapıyoruz. Maalesef Meclisimizin bazı bölümleri artık kullanılmayacak kadar eskidi. Bunların başında da ısı merkezi geliyor. Şu anda sürdürdüğümüz en önemli teknik proje, yeni ısı merkezidir. Yeni merkez bittiğinde hem oldukça büyük tasarruf yapmış olacağız, hem de daha verimli bir şekilde Meclisimizi ısıtabileceğiz.”

  YAPIMI SÜREN PROJELER

  Arınç, Meclis'te yapımı süren diğer projeleri de söyle sıraladı:Yeni yangın ve içme suyu hattı yapımı, milletvekili ofislerinin parke ile kaplanması ve hijyenik yer döşemesi, park ve bahçelerimizin otomatik olarak sulanması, aydınlatma sisteminin yenilenmesi çalışmaları.Yaz döneminde yapılan yenileme, tadilat ve tamirat işlerinin tümünün Meclis ekipleri tarafından gerçekleştirildiğini bildiren TBMM Başkanı Arınç, dolayısıyla buralardaki mali harcamaların oldukça düşük kaldığını söyledi.Isı merkezi için 4 milyon YTL, yangın hattı, milletvekili ofislerindeki yenileme, otomatik sulama için de 1 milyon 300 bin YTL civarında bir bedel tespit edildiğini kaydeden Arınç, rakamların son halinin yıl sonunda yapacağı değerlendirme toplantısında açıklanacağını bildirdi.

  YENİ PERSONEL VE ARŞİV BİNASI

  Yeni yasama döneminde iki yeni bina yaparak kampus içindeki yerleşim sorununu çözmek istediklerini anlatan Arınç, şöyle konuştu:“Biri, dağınık haldeki tüm çalışanlarımızı bir araya getirecek yeni personel binasıdır. Bu bina aynı zamanda TBMM yasama arşivi, sağlık ünitesi, sağlıklı yaşam merkezi, matbaa ve otopark gibi birimleri de içerecek.
  Yeni bina sayesinde, dağınık haldeki ve artık tamamen ekonomik ömrünü tamamlamış binalar yıkılacak. Ayrıca hem halkla ilişkilerdeki, hem de ana binadaki çalışanlar buraya geçerek yer boşaltmış olacaklar. Böylece Milletvekillerimize, komisyonlara ve siyasi partilere daha fazla çalışma alanı kazandıracağız.”

  YENİ KÜTÜPHANE BİNASI

  Yapılacak ikinci binanın, prestij kütüphane binası olacağını belirten Arınç, bu binanın, Türkiye'nin en önemli kitap koleksiyonuna ve tarihi arşivine sahip, Meclis'e yakışır özellikte olacağını söyledi. Ayrıca binada yeni kurulan Araştırma Merkezi'nin de yer alacağını kaydeden Arınç, “Kütüphane binamızı en güzel şekilde yapmak için uluslararası bir yarışma açacağız. Bu yarışmayı çok değerli isimlerden oluşan bir jüri yönetecek ve bizim için en güzel projeyi seçecek” diye konuştu.

  Meclis binası projesinin de böyle bir yarışma sonucunda seçildiğini hatırlatan Arınç, personel binasını 2006'da, kütüphane binasını da 2007'de tamamlamayı amaçladıklarını bildirdi. Arınç, iki bina için de Başkanlık Divanı'nın oy birliği ile karar aldığını hatırlattı.

  DOLMABAHÇE SARAYI'NIN 150. YILI

  Meclis'e bağlı olan Milli Saraylar'da da yeni çalışmalar yapacaklarını anlatan Arınç, şöyle devam etti:
  “2006 Dolmabahçe Sarayı'nın Açılışı'nın 150. yılıdır. Bu vesileyle sarayın uluslararası tanıtımı için geniş bir kutlama çalışması yapacağız. Bu sayede oluşturacağımız yeni projeler, hem sarayımızı tüm dünyada tanıtacak, hem de diğer saraylarımızı ön plana çıkarma fırsatı verecektir.

  Bildiğiniz gibi, Milli Egemenlik Yılı kutlamaları geçtiğimiz aylarda büyük başarıyla gerçekleştirilmişti. Önümüzdeki aylarda özellikle sanatsal faaliyetlerle bu etkinliklerimizi sürdüreceğiz. Yine Aralık ayı içinde, TBMM Üstün Hizmet Ödülü vereceğimiz kişileri açıklayarak 85. yıl çalışmalarımızı tamamlamış olacağız.

  Meclis'te gerçekleştirmeyi düşündüğümüz sosyal ve teknik projelerden bahsettim. Şimdi de siyasal açıdan gerçekleştirmeyi düşündüğümüz iki projemizden bahsederek toplantımızı tamamlamak istiyorum.”

  SİYASİ PROJE

  TBMM Başkanı Arınç, 1973 yılından beri kullanılan ve Meclis'in çalışma şeklini belirleyen TBMM İçtüzüğü bulunduğunu hatırlatarak, İçtüzüğün, 32 yıldan bu yana çeşitli defalar değişikliğe uğradığını söyledi. Son haliyle bile ihtiyaçlara cevap verecek durumda olmadığı için hala yeni değişikliklere ihtiyaç duyulduğunu bildiren Arınç, şunları söyledi:“Değişen Türkiye'nin hızına ayak uyduracak bir 'Meclis'in kendi İçtüzüğü, katılımcı, verimli ve hızlı çalışma açısından ideal düzeyde olmalıdır' diye düşündük.
  Bu nedenle, Meclisimizde uzmanlardan oluşan bir ekip kurduk. Bu ekip dünyanın önde gelen parlamentolarının İçtüzüklerini ve yasama faaliyetlerini inceledi. Bugüne kadar İçtüzük'le ilgili yapılan ve teklif edilen değişiklikleri gözden geçirdi. Konuyla ilgilenen milletvekillerimizin de görüşünü alarak İçtüzüğümüzde ciddi değişiklikler öngören bir taslak hazırlandı.Bu taslağa göre; İçtüzüğün 93 maddesinin değiştirilmesi, artık fonksiyonu olmayan 20 maddenin yürürlükten kaldırılması ve 5 yeni madde eklenmesi öngörülüyor. 186 maddelik İçtüzüğü, 171 maddeye indirecek bu teklifimizi Meclis'te temsil edilen tüm partilerin yetkili organlarına ve komisyon başkanlarına göndereceğiz.
  Onlardan gelen değişiklik teklifleri ve eklemeleri de gözönüne alarak, İçtüzüğe son halini vereceğiz. Çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesinden, soru önergelerine, bürokratik dolaşımı ortadan kaldıracak yeni uygulamalardan, katılımcılığı sağlayacak birçok yeniliği İçtüzük Taslağı'na koymuş bulunuyoruz.
  Umuyoruz, Meclisimiz bu sayede daha verimli ve hızlı çalışmalar yapacaktır.”

  SİYASAL SORUMLULUK VE DENETİM

  Bülent Arınç, Temmuz ayında, Meclis kapandıktan sonra yaptığı değerlendirme toplantısında, siyasi sorumluluk kavramından bahsettiğini hatırlatarak, “Halka hesap verenlerle, hesap vermeyen makamların ülke yönetiminde eşit şartlara sahip olmasını adil bulmadığımı vurgulamıştım” dedi.

  Bu bağlamda, Meclis Başkanlığı'nın da siyasi olarak Türkiye'nin ikinci önemli ama aynı zamanda denetime tabi olmayan bir makamı olduğunu ifade eden Arınç, şöyle devam etti:"5 yıl içinde iki defa seçilir ama bu seçimlerden sonra Meclis Başkanı hiçbir şekilde denetime tabi olmaz. Meclis Başkanı bir suç işlese, makamını kötüye kullansa, ülkesini, Meclisi'ni temsil ederken büyük hatalar yapsa, Meclisi yönetirken tarafsızlığını kaybetse, içtüzüğü çiğnese, böyle bir Meclis Başkanı'ndan hesap soracak bir mekanizma şu anda bulunmuyor.Ne Anayasa'da, ne de İçtüzük'te bu saydığım durumlar vuku bulduğunda ne yapılması gerektiğini anlatan bir hüküm yer almıyor. Yani hem Anayasa'da hem de İçtüzüğümüzde bir boşluk var. Biz de bu boşluğu doldurmak için İçtüzük'te bir değişiklik yapmak istedik. Yeni eklenecek bir maddeye göre, beşte bir milletvekilinin teklifiyle adına 'güvensizlik önergesi' dediğimiz bir önerge ile Meclis Başkanı'nın görevinden düşürülmesi Genel Kurul gündemine taşınabilecektir.Başkanın görevden düşürülmesi, güvensizlik önergesinin, üye tam sayısının salt çoğunluğunun gizli oyunun kabulüyle mümkün olacaktır. Meclis Başkanı'nın ceza içeren davranışları için Anayasa'da bir değişiklik yapmak gerektiğinden o konuyu daha sonraya bırakıyoruz. Ama İçtüzük'te yapılacak bu değişiklikle, bugüne kadar hiç olmamış bir uygulamayı başlatarak siyasi sorumluluğumu üstlenip Başkanlığımı Yüce Meclis'in denetimine açmak istiyorum.
  Bu konudaki teklifi de aynı şekilde Meclis'te bulunan siyasi parti temsilcilerine ileteceğim. Umuyorum, bu konu yeni İçtüzük'le birlikte hayata geçecek ve çok önemli bir boşluk doldurulmuş olacaktır.”

  “DOKUNULMAYACAK KURUMLAR”

  TBMM Başkanı Arınç, siyasi sorumluluk bilincinin, son derece hayati önem taşıyan bir konu olduğuna işaret ederek, “Bugün hesap veren makamların sorumlulukları ve omuzlarındaki yük, sorumsuz ve hesap vermeyecek kurum ve makamlarla kıyas kabul edilemeyecek bir boyuttadır” dedi.

   Arınç, buna rağmen, halkın huzurunda hesap verecek olan siyasileri acımazsızca eleştiren, hatta siyasi iktidarın icraatlarını engelleyen kurumlar, makamlar ve bürokratik mekanizmaların hiçbir zaman bundan dolayı hesap vermeyeceklerini belirterek, “Bu adil bir sistem değildir. Bu durumu tartışmalıyız. Bugün hiçbir şekilde dokunulmayacak, belki de kurulduğu günden beri bütün suçlamalara rağmen dokunulamayan kurumlar ve onların yöneticileri bulunuyor. Ama bu kişiler ve kurumlar ilk fırsatta siyasilerin dokunulmazlıklarını gündeme getirip eleştiride bulunabiliyorlar” diye konuştu.

  Bülent Arınç, bu sistemin adil olmadığını belirterek, yapabileceği tek şeyin kendi Başkanlığı ile ilgili bir düzenleme olduğunu kaydetti. Meclis Başkanı Arınç, “Şimdi ben kendi payıma düşeni yerine getirip, Başkanlığımı denetime açıyorum hem de görevden alınmamı sağlayacak bir düzenleme getiriyorum” dedi.

  Değişen dünyanın en ciddi aktörlerinden birinin Türkiye olacağına işaret eden Arınç, zorlu bir müzakere sürecine girerken, halkın sabırlı, hükümetin gayretli, Meclis'in dinamik ve basının sorumluluk sahibi olması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı