GeriGündem Gemilere ilk sabotaj
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gemilere ilk sabotaj

Gemilere ilk sabotaj
refid:18131205 ilişkili resim dosyası

Filoya katılacak 7 gemi Yunanistan’ın çeşitli limanlarında hazırlıklarını sürdürürken yaşanan güçlüklerle baş etmeye çalışıyor.

Bürokratik zorluklarla günlerdir baş etmeye çalışan aktivistler, dün de Pire limanında “Juliano” adlı gemiye yapılan saldırının şokunu yaşadı. İsveç, Norveç ve Yunanistan’dan gelen eylemcileri taşıyan geminin pervane mili, eylemcilerin deyişiyle “Düşman dalgıçlar” tarafından kesildi. Eylemciler gemideki hasarın onarılabileceğini ama bir haftayı bulabileceğini söylerken, filo gemileri etrafındaki güvenlik önlemleri artırıldı. Gazzeye 3 bin ton yardım malzemesi ve 22 ülkeden 400 eylemciyi taşıyacak 10 gemilik filonun perşembe veya cuma günü yola çıkıp, Girit açıklarında bir araya gelmesi ve Gazze’ye doğru harekete geçmesi bekleniyor.
İsrail dün ayrıca filoyo katılan “İHH üyeleri gibi” bazı aşırı unsurların, gemilere baskın yapması halinde İsrail askerlerine sülfür dahil bazı yanıcı kimyasal kullanma hazırlığı içinde olduğunu iddia etti. İsrail Ordusu Sözcüsü Binbaşı Avital Leibovich’e göre bu aşırı unsurlar askerler gemiye çıktığında üzerlerine sülfür atacaklar ve ateşe verecekler.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle