Gündem Haberleri

  Gelir vergisi yasasında sürpriz: 3 çocuğa teşvik fazlasına ceza

  AYSEL ALP/ANKARA ayalp@hurriyet.com.tr
  13.06.2013 - 18:50 | Son Güncelleme:

  Gelir Vergisi Kanun Tasarısı’ndan çocuk sürprizi çıktı. Çalışanların 3. çocuk için yüzde 5 olan vergi istisnası; yüzde 10’a yükseliyor. Ancak 4.çocuktan sonra verilen ilave indirimler kaldırılıyor.

  Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarını tek bir yasada toplayan Gelir Vergisi Kanun Tasarısı, bugün Başbakanlık tarafından TBMM’ye gönderildi. 91 maddelik tasarıda, gelir vergisi dilimlerinde herhangi bir değişiklik yapılmazken, yıllık geliri 188 bin liranın üzerinde olan herkes, gelir vergisi beyannamesi vermekle mükellef kılınıyor. Ancak Bakanlar Kurulu’na bu sınırı 2 kat (376 bin lira) artırma ve yüzde 50 azaltma (94 bin lira) yetkisi veriliyor. Maliye Bakanlığı taslağında bu sınır 160 bin lira olarak belirlenmesine karşın, Başbakanlıkta rakamın 188 bine yükseltilmesi dikkat çekti.

  Futbolcular ve sanatçılara yönelik istisna da kaldırılarak; bunların da yıllık geliri 188 bin lira ve üzerinde olduğu takdirde beyanname verme zorunluluğu getirilerek, artan oranlı gelir vergisi ödemeleri öngörülüyor. 188 bin sınırına 100 binin üzerinde mükellefin girmesi bekleniyor.

  ÜÇ ÇOCUĞA TEŞVİK AMA

  Tasarı, Başbakan Erdoğan’ın her fırsatta dile getirdiği üç çocuk sahibi olmayı özendiriyor. Ancak 3’ten sonraki çocuklar için uygulanan yüzde 5’lik ilave vergi indirimini kaldırıyor. Mevcut Gelir Vergisi Kanunu, çalışanların maaşlarının brüt asgari ücret kadar olan kısmında çalışmayan eş ve çocuk sayısına gore indirim öngörüyor. Buna göre ilk 2 çocuk için yüzde 7.5; bundan sonraki her bir çocuk için yüzde 5 indirim uygulanıyor.

  Ancak yeni tasarı, ilk 2 çocuk için yüzde 7.5’luk oranı korurken; üçüncü çocuk için indirim oranını yüzde 10’a yükseltiyor. Yani aylık 7 lira, yıllık 84 lira olan indirimi; aylık 14 liraya; yıllık 168 liraya çıkarıyor. Ama 3.çocuktan sonra sağlanan yüzde 5’lik indirim kalkıyor. Böylece 6 çocuklu bir çalışan, yıllık 2 çocuk için 162 lira kayba uğramış oluyor. İki çocuk diyoruz, çünkü 3. Çocuk indirimi yüzde 10’a yükseldiği için aslında 4 çocuk için indirim korunmuş oluyor.

  TÜM KONUT SATIŞLARI VERGİYE TABİ

  Birden fazla konutu olanlar için evlerini 5 yıldan sonra sattığında sağlanan vergi muafiyeti yeni tasarıyla kalkıyor. Bunun yerine konutunu 2 yıldan sonra satanlar için yüzde 40, 3 yıldan sonra satanlar için yüzde 50, 4 yıldan sonra satanlar için yüzde 60, 5 yıldan sonra satanlar için de yüzde 75'lik vergi istisnası getiriliyor. Ancak oturduğu konutunu satıp, yeni bir konut alanlara herhangi bir vergi öngörülmüyor.

  TASARIDA ÇOCUK İNDİRİMİ BÖYLE YER ALIYOR:

  Ücretlerde Vergi İndirimi

  MADDE 36- (1) Ücretin gerçek usulde vergilendirilmesinde aşağıda belirtilen indirim uygulanir:
  a)    Ucretlerde ozel indirim; ucretin elde edildigi takvim yılı başında geçerli olan asgari
  ücretin yillık tutarının mükellefin kendisi için %50'si, çalışmayan ve herhangi bir geliri
  olmayan esi için %10'u, çocuklarının her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilk iki çocuk için %7,5'i, üçüncü çocuk için %10'udur.
   
   
  MEVCUT YASA İSE ŞÖYLE:

  Asgarî geçim indirimi
  Madde 32 –Ücretin gerçek usûlde vergilendirilmesinde asgarî geçim indirimi uygulanır.
  Asgarî geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için % 50’si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5’idir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı