Gündem Haberleri

  Gelir İdaresinden mükelleflere kolaylık

  A.A.
  08.10.2007 - 10:24 | Son Güncelleme:

  Gelir İdaresi Başkanlığı, mükellefleri, vergiyle ilgili konularda bilgilendirmeye devam ediyor.

  İdare, mükelleflere kolaylık sağlamak amacıyla 2 yeni broşür daha hazırlayarak, vergi dairelerine gönderdi.
  Ödeme Emrine Karşı Yapılacak İşlemler Broşüründe, ödeme emrinin niçin ve kimlere düzenleneceği, buna nasıl itiraz edileceği, borca karşılık dava açma, mal bildirimi, mal bildiriminde bulunmayanlar için yapılacak işlemler ve vergi ödenecek bankalarla ilgili bilgiler yer aldı.

  Broşüre göre, vergi borçlusunun söz konusu borç için vergi mahkemesinde açtığı davanın tamamen veya kısmen reddi halinde, ret kararının tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde mal bildiriminde zorunluluğu bulunuyor.

  Kendisine ödeme emri tebliğ edilen borçlu, 7 günlük süre içinde borcunu ödemez ve mal bildiriminde bulunmazsa, mal bildirimine kadar 1 defaya mahsus olmak ve 3 ayı geçmemek üzere hapisle cezalandırılıyor.

  İkmalen, Re'sen ve İdarece Yapılan Tarhiyatlarda Mükellefin Hakları ve Ödevleri Broşürü'nde ise mükelleflerin bu konularla ilgili ödev ve hakları düzenlendi.

  Buna göre de, matrah veya matrah farkının re'sen takdir edilebilmesi için takdir sebeplerinden birinin bulunması gerekiyor. İkmalen, re'sen ve idarece yapılan tüm tarhiyatlarda, vergi dairesince ihbarname düzenlenerek, mükelleflerin adreslerine posta ile gönderiliyor.

  Uzlaşma talebiyle ilgili hususlar hakkında da mükellefleri bilgilendiren Broşüre göre, kaçakçılık suç ve cezalarından dolayı vergi ziyaına sebebiyet verilmesi durumunda tarh edilecek vergi ve cezalar uzlaşma kapsamı dışında kalıyor. Mükellefler de, tarhiyata karşı uzlaşma ya da cezalarda indirme alternatiflerinden birini kullanabiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı