Gündem Haberleri

  Gelin 14’ünde damat 13’ünde

  Hürriyet Haber
  11.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Henüz okul çağında olan amca çocukları Emrah ile Bahar, ailelerinin isteği üzerine evlendiler. Emrah, ‘‘Annem hasta eve gelin gerekiyordu’’ dedi.

  IĞDIR'ın Baharlı mahallesinde oturan Hacı Batur, hasta eşi 7 çocuğuna bakamadığı için 13 yaşındaki oğlunu 14 yaşındaki amca kızı ile evlendirdi. Batur ‘‘Eşim hasta ve çocuklara bakamıyor, evin işlerini görecek bir geline ihtiyacımız vardı. Bu nedenle erken yaşta çocuğumu evlendirdim. Kardeşim de kızının aile dışına gitmesini istemedi.’’ dedi. Seyyar satıcılık yapan 13 yaşındaki Emrah Batur ise, Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesine bağlı Telçeker köyünde oturan amca kızını daha önce hiç görmediğini ifade ederek büyüklerinin isteği üzerine evlendiğini söyledi. Düğün sırasında gözünü eşinden ayırmayan Emrah, şunları söyledi: ‘‘Annem, hasta. O yüzden eve gelin gerekiyordu. Daha önce hiç görmediğim amcamın kızı Bahar ile evlenmem istenince, kabul ettim. Eşimle mutlu bir yuva kuracağıma inanıyorum.’’

  Türkçe bilmeyen gelin Bahar Batur ise, ‘‘Evliliğe aile meclisi karar verdi. Biz buna uymak zorundayız’’ demekle yetindi. Yasal olmadığı için resmi nikah yapamadıklarını belirten baba Hacı Batur, yeni evlilerin kendileriyle aynı evde kalacağını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı