Gündem Haberleri

  Gelibolu Yarımadası'nda 5 ayrı bölgede yangın çıktı

  A.A.
  26.08.2006 - 11:56 | Son Güncelleme:

  Gelibolu Yarımadası'nda 5 ayrı bölgede yaklaşık 3 saat arayla arka arkaya çıkan yangınlar, orman ekipleri tarafından büyümeden söndürüldü. Yangınları çıkarttığı iddia edilen ve ormanda mevsimlik kesim işçisi olarak görev yaptığı bildirilen 1 kişi, jandarma tarafından gözaltına alındı.

  Edinilen bilgiye göre, Gelibolu Yarımadasında, Tarihi Milli Park alanı dışında kalan Ilgardere köyü yakınlarındaki Aktepe mevkisinde ekonomik ömrü dolan ve envanter dışı kalan Çamlık bölgede bu sabaha karşı çıkan orman yangınına, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Gelibolu ve Eceabat Orman işletme müdürlükleri ile Ilgardere Cennetkoy mevkisindeki Yangına Acil Müdehale istasyonu ekipleri müdahale etti.

  Bu yangın kısa sürede söndürülürken, bu kez Ilgardere köyü Madenadası  mevkisinde ardından Ilgardere Cennetköy Bakacak ve Pazarlı köyü ile Yalova köyü Sarıkız orman deposu yakınlarındaki alanda alevler yükseldiği ihbarı üzerine, bu yangınlara da müdahale edildi. Yangınlar, kısa sürede söndürüldü.

  Gelibolu Yarımadasında arka arkaya yangınların çıkması üzerine, Gelibolu ve Eceabat İlçe Jandarma komutanlıklarına bağlı devriyeler, kasıt olabileceği şüphesiyle bölgede çalışma başlattılar.

  Jandarma ekipleri Eceabat-İstanbul karayolunda ve bu yola bağlantısı bulunan tali yollarda önlem aldı. Eceabat Jandarması, Bigalı Kalesi yakınlarında tali yoldan bir aracın süratli şekilde ana yola doğru geldiğini fark ederek, aracı durdurmak istedi. Ancak şüpheli araç tepe lambaları yanan jandarma aracını görünce süratli bir şekilde Eceabat yönüne kaçmaya başladı. Jandarma ekipleri ilçede yaptıkları aramada plakasını aldıkları aracı bir lokantanın önünde park halinde buldu.

  Araç sürücüsü H.S, jandarma ekipleri tarafından yangınları çıkardığı şüphesiyle gözaltına alındı.

  Yetkililer, Eceabat İlçe Jandarma Komutanlığında sorgulanan H.S.'nin, savcılığa çıkarılacağını bildirdiler.
  H.S'nin Ilgardere köyünde mevsimlik orman kesim işçisi olarak görev yaptığı kaydedildi.

  Öte yandan Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, 5 ayrı yangında yaklaşık 600 metrelik bir alanın tahrip olduğunu belirttiler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı