Gündem Haberleri

  Gelibolu’da haka dansı

  Erdem SÜREK-Burak GEZEN-Murat ÇIRAK/ÇANAKKALE (DHA
  26.04.2004 - 01:38 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Savaşları’nın 89’uncu yıldönümü nedeniyle Gelibolu Yarımadası’na gelen Anzaklar, düzenlenen ‘Şafak Ayini’ ile atalarını andı. Törenlerde Yeni Zelandalı askerlerin yaptığı ‘Haka Dansı’ büyük ilgi çekti.

  AVUSTRALYA Hükümeti’nin terör uyarısına rağmen Anzak Koyu’nda dün saat 05.30’da düzenlenen ‘Şafak Ayini’ne 5 bin turist katıldı, sayı öğleden sonra 12 bine yükseldi. Anzak çıkarmasının 89’uncu yılındaki anma etkinliklerine katılmak için küçük gruplar halinde 3 gün önceden Çanakkale’ye ulaşan Yeni Zelandalı ve Avustralyalı turistlerin asıl büyük katılımı dün gerçekleşti. Turizm şirketleri tarafından İstanbul’dan tören günü Çanakkale’ye getirilen Anzaklar, tören alanına 200’den fazla otobüsün yaptığı seferlerle götürüldü.

  5 BİN KİŞİLİK AYİN

  Şafak Ayini’ne, Yeni Zelanda Kültür Sanat ve Tarihi Miraslar Bakanı Judith Tizard ve Avustralya Savunma Bakanı Robert Hill, Çanakkale Vali Yardımcısı Mustafa Güler, Almanya, İngiltere, Fransa, Pakistan, Hindistan, Afrika, Kanada ve İrlanda’dan temsilciler katıldı. Anzak Anıtı’na çelenklerin konulmasından sonra başlayan törende konuşan Avustralya Savunma Bakanı Robert Hill, bu topraklarda yaşanan savaşın, savaşan ülke halklarını birbirine bağladığını anlattı ve burada düşmanlığın olmadığını söyledi.

  Yeni Zelanda Kültür Sanat Bakanı Judith Tizard da, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında Avusturalya ve Yeni Zelandalı annelere yönelik sözlerini hatırlatarak, ‘Atalarımız bu topraklarda Mehmetçik ile yanyana koyun koyuna yatmakta. Atatürk’ün de dediği gibi onlar Türk milletinin bağrında. Biz bu dost topraklara barış için kardeşlik için bundan sonra da geleceğiz’ diye konuştu. Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanlığı’nda görevli bir subay da yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini tekrarladı. Bu konuşma töreni izleyen Anzaklar tarafından alkışlandı.

  TERÖR UYARISINA RAĞMEN GELDİLER

  Avustralya Dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye’ye gelişlerde dikkatli olunmasını istemesi ve terör uyarısında bulunmasına rağmen, Anzak Koyu’nda dün yapılan törene katılanların sayısı geçen yılın iki katını buldu. Törenler de olaysız ve herhangi bir taşkınlık yaşanmadan sona erdi, Anzaklar atalarını huzur içinde andı. Gelibolu Yarımadası’nda Anzak Koyu’nda dün sabah yapılan ‘Şafak Ayini’nde de jandarma tarafından alınan sıkı güvenlik önlemleri alındı. Karadan ve denizden kuşatılan Anzak Koyu’nda Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanlığı’ndan yüzlerce mavi bereli Mehmetçik görev aldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı