Gündem Haberleri

  Gelenekçiler Yenilikçiler’i ‘yadırgadı’

  Hürriyet Haber
  14.07.2001 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Gelenekçiler’in önde gelen isimlerinden Bahri Zengin, Yenilikçi Abdullah Gül'ün kuracakları partiye ilişkin "Dindar partisi olmayacak" sözlerini, yargıladığını söyledi. Zengin, "Dindanları savunduğumuz için iki partimiz kapatıldı. Şimdi bir partimiz daha kapatılacak diye dindarları savunmaktan vazgeçemeyiz" yanıtını verdi.

  Kapatılan FP’nin gelenekçi kanadının önde gelen isimlerinden İstanbul Milletvekili Bahri Zengin, önce Tayyip Erdoğan'ın, ardından da Kayseri Milletvekili Abdullah Gül'ün yaptığı, "Dindarların partisi olmayacağız" açıklamasını kısa bir süre önceye kadar aynı camiada birlikte olan bir siyasetçi olarak "yadırgadığını" söyledi. Türkiye'de bugüne kadar "dindar parti" diye nitelenebilecek bir partinin hiç olmadığını savunan Zengin, "Ancak Türkiye'de her ülkede olduğu gibi dindar insanlar var. Dindarlar bir realite. Bir parti (herkesin haklarını savunacağım ama dindarların haklarını savunmayacağım) derse halka ters düşer" dedi.

  KAPATILMA KORKUSUYLA BİLDİĞİMİZ YOLDAN DÖNMEYİZ

  Bir süredir belli kesimlerin partilere "Sakın dindarların haklarını savunmayın" mesajı verdiğini kaydeden Zengin, "Bizim dindarların haklarını savunduğumuz için iki partimiz kapatıldı. Daha doğrusu RP ve FP dindarların da haklarını savundukları için kapatıldı. Yani başkalarına olduğu gibi bize de (dindarların haklarını savunmayın) dendi. Ama biz bunu dinleyecek değiliz. Biz bütün ülkenin hakları için yola çıktığımıza göre dindarları da savunacağız ki, bir partimizin daha kapatılacağı korkusuyla doğru bildiğimiz bu yoldan dönmeyiz" diye konuştu.

  DÜŞMAN İLAN ETMEYECEĞİZ

  Bahri Zengin, yeni partinin programına ilişkin bilgi verirken de, ırk, din, dil, inanç ayrımı yapmaksızın 65 milyonun tümünü kucaklayacak bir yaklaşım içinde olacaklarını söyledi. Devletin de tüm ırk, din, dil ve inançlar arasında ayrım yapmamasını, hakem olmasını isteyen bir parti olacaklarını belirten zengin, "Biz parti olarak ayrımcılık istemeyen, düşmanlar ilan etmeyen bir parti olacağız. Devletin de böyle olmasını hedefliyoruz" dedi.

  Zengin, "gerçekten sivil ve demokrat bir parti yaratacaklarını" söyledi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı