Gündem Haberleri

  Gelenekçiler’in programında din vurgusu

  Hürriyet Haber
  15.07.2001 - 16:14 | Son Güncelleme:

  Kapatılan FP'nin gelenekçi kanadı perşembe günü kurulacak yeni partinin programında yenilikçilerin "Din partisi olmama" kararına karşın, din özgürlüğünü temel insan hakları arasında saydı.

  Yeni partinin kurucular kuruluna taslak olarak sunulan 15 sayfalık programda, laiklik ve dine yaklaşım, "Din, Vicdan Özgürlüğü ve Laiklik" başlığı altında ifade edildi.

  Türkiye'nin din ve laiklik tartışmalarını aşmak zorunda olduğu vurgulanan programda, bunun için evrensel bir laiklik tanımının yapılması gerektiğine dikkat çekildi. Programda yeni partinin ülkede yaşayan herkesin din ve vicdan özgürlüğünü savunacağı belirtilerek, "Din, vicdan ve kanaat özgürlüğü temel insan haklarındandır. Bu hak, din seçme, din değiştirme, dinini tek başına veya topluca açık olarak ya da özel surette öğretim, tatbikat ve ibadetlerle açığa vurma özgürlüğünü de içerir. Hiç kimse din ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz. Yine hiç kimse din ve kanaatler konusunda bir başkasına zorlama yapamaz" denildi.

  Devletin her konuda olduğu gibi din konusunda da baskı, dayatma ve şiddet içeren eylemleri önleme görevi bulunduğu vurgulanan programda, devletin her din mezhep, inanç ve kanaate eşit mesafede durması gerektiği kaydedildi. Partinin laiklik anlayışı ifade edilirken de "Laiklik asla din karşıtlığı olarak algılanamaz, aksine laiklik isteyenin istediği dini ve inancı seçebilmesi bunun gereklerini özgürce yerine getirebilmesi ve devletin bunu güvence altına alması gereklidir” denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı