Gündem Haberleri

  Gelenekçi Saadet Partisi kuruldu

  Hürriyet Haber
  20.07.2001 - 11:20 | Son Güncelleme:

  Kapatılan FP'nin gelenekçi kanadı, Türkiye'nin 37. partisi Saadet'i resmen kurdu. Kapatılan FP'nin Genel Başkanı Kutan, "Hizmet aşkıyla yola çıkıyoruz, Allah yardımcımız olsun" dedi

  Milletvekilleri Yakup Budak, Zeki Çelik, Fethullah Erbaş, Ömer Vehbi Hatipoğlu, Mukadder Başeğmez ve Mustafa Geçer saat 15:00'te İçişleri Bakanlığı'na gelerek, Saadet Partisi'nin kuruluş dilekçesini Bakanlık Genel Sekreteri Hüseyin Aksoy'a verdiler.

  Yakup Budak, burada yaptığı konuşmada, huzur ve mutluluğa giden yolun ''Saadet''ten geçtiğini söyledi. Budak, ''Türkiye'nin en önemli sorunu ekmek, iş, aştır. Saadet Partisi, Türkiye'nin saadeti için çalışacaktır ve bütün bu sorunları çözecektir'' dedi.

  Hüseyin Aksoy da Anayasa'ya göre siyasi partilerin demokrasilerin vazgeçilmez unsurları olduğunu belirterek, ''Size, hayırlı uğurlu olsun diyorum'' şeklinde konuştu.

  GENEL MERKEZ TABELASI ASILDI

  Bu arada, Saadet Partisi'nin tabelası, kapatılan FP Ankara İl Başkanlığı'na asılmak üzere getirildi.

  Saadet Partisi'nin kurucular kurulunun, partinin yetkili organlarını belirlemek amacıyla yaptığı toplantı sürerken bir grup görevli, beyaz zemin üzerine mavi harflerle ''Saadet Partisi Genel Merkezi'' yazılı amblemsiz tabelayı binaya asılmak üzere getirdiler.

  Saadet Partisi için resmi başvurudan önce sabah saatlerinde Malatya Bağımsız Milletvekili Recai Kutan, kapatılan FP'nin Ankara İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, partiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

  ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

  Kutan, bütün dünyanın yeniden şekillendiği 21. yüzyılda gelişmiş ve gelişmekte olan her ülkenin kendi insanlarına daha çok demokrasi, daha çok insan hakları ve özgürlükler, daha çok refah sonuç olarak daha çok mutluluk için gayret sarfederken, Türkiye'de insanlara aynı imkan ve hizmetlerin sağlanamadığını savundu. Kutan, ''Milletimiz ve ülkemiz her alanda tam bir krizin batağındayken bizler memleket sevdalısı insanlar olarak (ne yapalım her geçen gün siyaset alanı biraz daha daraltılıyor) diyerek tam bir yenilmişlik ve ümitsizlik psikolojisiyle bir kenarda oturamazdık'' dedi.

  Bu sorumluluk duygusuyla yepyeni yeni bir parti ''Saadet Partisi''ni kurduklarını kaydeden Kutan, ''Yeni bir parti, yeni bir kadro yeni bir ruh ve hamle olarak aziz milletimizin huzurundayız ve hizmetindeyiz ve halkımızın bütününe kucak açmaktayız'' dedi. Kutan, ''En halishane niyetlerle milletimize ve ülkemizi hizmet aşkı ve heyecanıyla yola çıkıyoruz. Bu çıkış kurtuluşumuza ilk adımdır. Allah yardımcımız olsun'' dedi.

  1940’LARA DÖNDÜRMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ

  Bazı çevrelerin Türkiye'de bütün partilerin tek tip olmasını istediklerini öne süren Kutan, tek tip düşüncenin farklı adlarla örgütlenmesinin demokratik olmayacağını ifade etti.

  İdeolojik devletlerin 1940'lı yıllarda kaldığını belirten Kutan, ''Hiç kimsenin Türkiye'yi 1940'lı yıllara getirmeye hakkı yoktur, gücü de yetmeyecektir'' diye konuştu.

  Kutan, kurulacak Saadet Partisi'nin milli, manevi ve ahlaki değerlere önem veren bir parti olacağını ifade ederek, herkesin inandığı gibi yaşamasını, daha çok insan hakları, özgürlük, demokrasi,huzur ve refah dilediklerini kaydetti.

  Kurulacak Saadet Partisi'nin, daha çok kalkınma ve aydınlık bir Türkiye için yola çıktığını vurgulayan Kutan, şöyle konuştu:

  ''Milletle el ele yürüyerek partimizi Türkiye'nin en büyük partisi yaparak iktidara taşıyacağız. Yeryüzündeki en önemli değer, insandır. Amacımız da tüm insanlığın saadetidir. İşsizin, işçinin, memurun, esnafın, çiftçinin, dar gelirlinin, kısaca ne kadar ezilmiş vatandaş varsa onların sesi ve temsilcisi olacağız.''

  GAYE, MİLLETİMİZİN VE TÜM İNSANLIĞIN SAADETİ

  Recai Kutan, kurulacak Saadet Partisi'nin programı hakkında da geniş bilgiler verdi. Programının ruhunun ahlak ve maneviyat, huzur, barış ve kardeşlik, insan hakları ve özgürlükler ile adalet olduğunu belirten Kutan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Bu programın gövdesi, insan hak ve özgürlükleri ile hukukun egemenliğine dayanan gerçek demokrasi, merkezi ve mahalli idarede milletin emir ve hizmetinde güçlü ve adil yönetim, herkese insan onur ve haysiyetine yaraşır sosyal güvenlik, rant ekonomisinden üretim ekonomisine geçerek Türkiye'nin bütünüyle kalkınması sonucu herkese refah, dış politikada sıradan bir Türkiye yerine huzur ve barışın hakim olduğu yeni bir dünyanın el birliğiyle kurulmasına etkin katkıda bulunan öncü Türkiye; gayesi ise milletimizin ve tüm insanlığın saadetidir.''

  Osmanlı Devleti'nin kuruluş günlerinde, Şeyh Edebali'nin Sultan Osman Bey'e vasiyetindeki sözleri hatırlatmakta büyük fayda gördüğünü kaydeden Kutan, ''Dileğimiz, bu sözlerin hepimizin, bütün siyasilerin kulaklarına küpe olmasıdır'' dedi.

  5 KURUCU İMZASINI GERİ ÇEKTİ

  Kutan, bir gazetecinin, Anayasa Mahkemesi'nin, Tayyip Erdoğan'ın siyasi yasağı kaldırmasına ilişkin sorusu üzerine, ''Saadet Partililer, ülkede her türlü yasağın, yasaklılığın karşısındadır. Anayasa Mahkemesi'nin bu yasağı kaldırmasından büyük memnuniyet duyarız ve temenni ederiz ki hiç bir kademede böyle kısıtlamalar ve yasaklamalar olmaz'' dedi.

  Bu arada, kurulacak Saadet Partisi'nin kurucular kurulundan bağımsız milletvekilleri Remzi Çetin, Eyüp Fatsa, Faruk Çelik, Hüseyin Kansu ve Yahya Akman, kuruluş dilekçesinden imzalarını çektiler.

  Dilekçede, 51'i milletvekili olmak üzere 135 kişinin imzası yer aldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı