GeriGündem Geleceklerini ‘işaretlediler’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geleceklerini ‘işaretlediler’

Geleceklerini ‘işaretlediler’
refid:17958572 ilişkili resim dosyası

İlköğretim 8’inci sınıflardan 1 milyon 70 bin öğrenci, dün iyi bir liseye girebilmek için ter döktü. Seviye Belirleme Sınavı’nda 2 saatte 100 soruyu yanıtlamaya çalışan öğrenciler, döktükleri terin karşılığını 7 Temmuz’da alacaklar. Uzmanlara göre ise bu yılki sınav, matematik soruları haricinde geçen yıla göre daha zordu.

SEVİYE Belirleme Sınavı (SBS) için ilköğretim 8’inci sınıf öğrencisi 1 milyon 70 bin küçük, dün iyi bir liseye girebilmek amacıyla tam 2 saat boyunca 100 soruyu yanıtlamak için terledi. Saat 10.00’da başlayan sınav sırasında küçükler sınıfta iken, büyükler de kapılarda çocukları için dua etti. İlköğretim 8’inci sınıflar için yerleştirme sonuçları 7 Temmuz, ilköğretim 7’inci sınıflar için yerleştirme sonuçları ise 5 Ağustos’ta açıklanacak.

Sonuçlar internetten

Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek, sonuçlar “http://www.meb.gov.tr” ile “http://oges.meb.gov.tr” adreslerinde yayımlanacak. Öğrencinin sınav sonuç bilgileri kayıt hakkı kazandığı okulun ekranından izlenebildiği için kayıt yaptırırken ayrıca sonuç belgesi talep edilmeyecek. Okul müdürlükleri velinin talep etmesi durumunda internet adreslerinden sınav sonuç belgesinin çıktısını alacak, onaylayıp, mühürleyerek imza karşılığı öğrenciye verecek.

7’inci sınıflar bugün

Bugün de 1 milyon 097 bin 503 ilköğretim 7’inci sınıf öğrencisi SBS’ye girecek. Öğrenciler dün olduğu gibi bugün de sınav salonlarına sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatlerle giremeyecek.

SBS’ye hasta yatağında girdi

Bursa’da geçirdiği trafik kazasında belinde ve bacağında kırıklar oluşan Fidyekızık İlköğretim Okulu 8’inci sınıf öğrencisi Ahmet Erim, dünkü SBS’ye evinde girdi.

İki gözetmen

İki öğretmen gözetiminde evindeki yatağında soruları yanıtlayan Ahmet Erim, “Sınava giremeyeceğim diye çok korktum ama korktuğum başıma gelmedi” dedi.

HATA! İtalyanca soruları basılmadı

İLKÖĞRETİM 8’inci sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) İtalyanca soruların basılmadığı ortaya çıktı. İtalyanca ağırlıklı ders verilen Şişli’deki Evrim İlköğretim Okulu 8’inci sınıfından 6 öğrenci, dün SBS’ye girdi. Ancak öğrenciler sınav soru kitapçığında İtalyanca sorularının olmadığını fark etti. Görevlilerin haber vermesi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı soruları faksla gönderdi. Fakat bu kez de sadece “A” grubu sınav kitapçığı okula fakslandı. Görevlilerin, durumun tutanakla saptandığını, sorun çıkmayacağını söylediği küçükler yaşananlara tepki gösterdi:

Gizem Hakverdi: İtalyan Lisesi’nde okumayı düşünüyorum. Beni almazlar ki bu liseye. Bakacaklar SBS sonuçlarına hiç yapamamışsın diyecekler.

Zeynep Akyıldız: Durumu başında fark ettim, görevlileri hemen uyardım ama en az yarım saatim gitti. Moralim de bozuldu, diğer alanlara odaklanamadım. Sonunda sorular geldi ama yarısı okunmuyordu. Üstelik ben ‘B’ kitapçığından sınava girdim, gelen ‘A’ kitapçığıydı.

Paola Van: En son İtalyanca sorularını çözdüğüm için geç fark ettim. Sorular bana da faksla geldi ama tam okunmuyordu. Son 20-30 dakikada geldi zaten.

Sorular geçen yıla göre zor

/images/100/0x0/55eaa6fcf018fbb8f88e08f3


FİNAL Dershanesi öğretmenleri, SBS sorularını Hürriyet için değerlendirdi. Uzmanlar, “Geçen yıl gibi 1544 birinci çıkmaz. Fazla tam yapan olmaz. Sorular geçen yıla göre zordu, ama daha da zor olmasını isterdik. Çünkü o zaman eleyici olurdu” dediler. Uzmanların değerlendirmeleri şöyle:

İNGİLİZCE: Bu yıl ilk kez paragraf soruları geldi. Diyalog tamamlama çok fazlaydı. Eskiden daha çok kelime bilgisi vardı. Öğrencinin belli kalıpları kelimeleri bilmesi yeterli değli, yorum da yapabilmesi gerekli.

SOSYAL BİLGİLER: Sadece 8’inci sınıf konuları Atatürkçülük ve Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar ünitesinden ağırlıklı soru geldi. Müfredatın tamamından birer soru var. Müfredata uygun yapılabilir sorular.

TÜRKÇE: Eleyeci derslerden biri. 3 tane soru seçici ve zorlayıcı. Paragaraflar uzun okuma ve anlamaya yönelik. Okuma becerisi olup yorum yapabilenler kazançlı olacak. Çok kolay sorular da vardı. Geçen yıla göre eleyici ve seçici.

MATEMATİK: Müfredata uygun 7’nci sınıf konularından iki soru sorulmuş. İki de seçici yani zor soru var. Normal zorlukta. Geçen yıla göre daha kolay.

FEN VE TEKNOLOJİ: Müfredata uygun. Dağılımda sekiz üniteden sorular sorulmuş. Bilgiye dayalı, kitapta verilen soruların neredeyse tamamından konu var. Yoruma dayalı da birkaç soru var. Geçen yıla göre biraz daha zor.

Kayıt takvimi henüz net değil

MİLLİ Eğitim Bakanlığı sınav sonrası Haziran ayı içinde Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayınlanacak. OYP (Ortaöğretime Yöneltme Puanı) yani bir öğrencinin ilköğretim 6,7 ve 8’inci sınıf ortalaması sonucu açıklanacak.

Tercih kılavuzuna dikkat

Daha sonra Tercih Yerleştirme Takvimi belirlenecek. Geçen yıl 12 tercih yapılmıştı, ancak bu yıl bu değişebilir. Yine geçen yıl 2 yerleştirme ve ikinci yerleştirme sonucunda yedek liste yapılmıştı. Bu yıl bütün bunların olup olmayacağı Tercih Kılavuzu’nda açıklanacak. Öğrenciler bu sınavlarla Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri ve Anadolu İmam Hatip Liseleri’ne yerleşecekler. Özel okullar ise okul puanları katılmadan sadeece bugünkü sınav sonucu öğrenci kabul edecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle