Gündem Haberleri

  Geleceğin en etkili silahı: Katil Arılar

  Hürriyet Haber
  26.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan havacılık ve savunma sanayi şirketi Lockheed Martin, Pentagon için son derece etkili ve akıllı bir füze geliştiriyor. Kod adı ‘‘Katil Arı’’ olan mini füzelerin isabet yeteneği çok yüksek, ayrıca fiyatı da çok ucuz. Küçük bir jet motoru ve 30 dakikalık benzinle hareket eden 80 santim boyundaki mini füzelerin parça fiyatı yaklaşık 30 bin dolar. Mini füzeler, hedefi kendi kendilerine buluyor.

  İKİNCİ Dünya Savaşı sırasında Sovyet Kızıl Ordusu, Alman kurt köpeklerini canlı silah olarak kullanmıştı. Sırtlarına mayın bağlanan köpekler, tankların altına girecek şekilde eğitilmişlerdi. Zavallı hayvanlar girdikleri Alman tankının altında mayını patlatıyor, hem kendisi, hem de Alman tankı paramparça oluyordu.

  AKILLI SİLAH SİSTEMİ

  Günümüzde ise ordular, teknolojik gelişmelerin en üst düzeyde yaşandığı ortamlar haline geldi. Görünmez uçak ve gemiler, kıtalar arasında yol alabilen akıllı bombalar ve daha niceleri. Askeri teknolojideki son eğilim ise robotları anımsatan çok küçük, ama çok akıllı yeni silahlar üretmek. Bir başka deyişle İkinci Dünya Savaşı'ndaki gibi askerlerin ya da hayvanların hayatını tehlikeye atmak, artık yanlış kabul ediliyor.

  İşte bu nedenle araştırmacılar, geleceğin savaşları için yepyeni silahlar geliştiriyorlar. Bunlardan biri ‘‘Katil Arı’’ kod adlı proje. Çelikten yapılmış bu akıllı silah sistemi, Bir savaş uçağından atıldıklarında aynı kovandan çıkan arılar gibi çevreye dağılıyor ve kendi hedefini kendisi bularak imha ediyor.

  TANKIN KURTULUŞU YOK

  Amerikalı bilim adamları, ‘‘Katil Arı’’ Projesi'nin çok uzun zamandır gizli olarak yürütüldüğünü ve gerçekleşme aşamasına gelindiğini bildiriyorlar. Ayrıca bugüne kadar üretilen akıllı bombalar ve savaş robotları arasında ‘‘katil arılar’’ kadar tehlikelisinin olmadığına dikkat çekiyorlar. Sistemin resmi adı LOCAAS. ‘‘Low Cost Autonomous Attack System’’in (Düşük maliyetli saldırı sistemi) kısaltılmışı...

  Lockheed Martin firmasının geliştirdiği bu yeni füze, 80 cm uzunluğunda ve jet motoruyla çalışıyor. Tanklara karşı kullanılan katil arılar, 30 dakika yetecek kadar benzinle hedefi üzerine gönderiliyor. Bombardıman uçaklarından atılan katil arılar, lazer, radar ve anten yardımıyla kendi hedefini buluyorlar. Sürü halinde hedef üzerine gönderilen arılar, bilgisayar yardımıyla farklı hedeflere yöneliyor. Böylece birkaç arının birden aynı hedefe kilitlenmesi önlenmiş oluyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı