Gündem Haberleri

  Geçitte kaybolmaya son

  Hürriyet Haber
  16.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karaköy Yeraltı Geçiti'nin acilen bakıma ihtiyacı var. Belediye çalışmalara başlayacak. Bir başka önemli sorun da yön levhalarının olmaması yüzünden yayaların kaybolmaları. Yakında geçide levhalar konulacak.

  Karaköy Altgeçidi uzun zamandır bakımsız durumda. Şikayetler üzerine gidip yerinde inceledik. Geçit büyük, her biri İstanbul'un başka bir yönüne giden 5 giriş-çıkış noktası var, doğru dürüst levha yok. Öyle ki buraya giren çoğu zaman kayboluyor. Dükkan sahipleri de yol soranlardan bıkmış durumda.

  Bazısı çözümü dükkanın duvarına yolun nereye gittiğini yazan bir yazı yazarak bulmuş. Geçidi gezdiğimiz sırada birçok dükkan sahibi, her yere yön belirten levha yaptırılmasının şart olduğunu söyledi.

  Geçidin ev sahibi kim?

  Biz de Büyükşehir Belediyesi APK Daire Başkanlığı'na başvurduk. Yeni Daire Başkanı Rafet Bozdoğan ekibini altgeçite gönderdi. İnceleme yapıldı. Pek yakında levhalandırma çalışmasına başlanacağını bildirdi.

  Altgeçitin mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait. Kiracılar belediyenin kira almaktan başka hiçbir şey yapmadığından şikayetçi.

  Altgeçitin Başkanı Hacı Ertaş'ın verdiği bilgilere göre güvenliği iki emekli bekçi sağlıyor: ‘‘Bekçilerin maaşlarını biz ödüyoruz. Eskiden geçidin kapıları varmış. Ama Karaköy vapuru gece 12'ye kadar çalışıyor, bu nedenle geçit 24 saat açık tutulmaya başlandı. Tuvalet giderlerini ise kiracılar ödüyor.’’

  Belediye ise altgeçidin bakımının yapılması için Fen İşleri Daire Başkanlığı'na talimat verildiğini bildirdi. Güvenlik ise kiracılara ait. Belediye şöyle diyor:

  ‘‘Kira sözleşmesinin eki olan Şartname'nin 13. maddesi uyarınca, geçitteki dükkanların bakım ve onarımını kiracıların kendisi yapmak zorunda. Geçidin güvenliğinin de esnaf tarafından sağlanması gerekiyor. Geçidin giriş çıkışlarına kapı yapılması için ise Fen İşleri Başkanlığı'na yazı yazılmıştır.’’

  Kiracılar kimler?

  Altgeçit oyuncak ve elektronik piyasasının kalbinin attığı yer. Cep telefonları, teypler, radyolar... Nadiren spor mağazası, ayakkabıcı, nalburiye ve bahçe aletleri satan dükkanlara rastlanıyor.

  Geçit 1964'te yapıldığında projede 23 dükkan bulunuyordu. Şimdi tuvaletle birlikte 30 dükkan var. Boş dükkan yok. Dükkanların büyüklükleri 20-50 metrekare arasında değişiyor.

  Geçitte 40 senedir kiracı olan var. Kiralar değişiyor. 1982'de belediye ait dükkanların aylık kirası açık artırma ile belli olduğunda Royal Çikolata Fabrikası dükkanın kirasını 815 liradan kapatmış.

  Şu anda eski kiracılar ucuza oturuyor, ama yeni kiralar 400 milyon ile 1 milyar TL arasında değişiyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı