Gündem Haberleri

  Geçimli geçilmedi: 8 şehit, 14 PKK’lı öldürüldü

  Behçet DALMAZ / DHA
  06.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK, Çukurca’daki Geçimli Jandarma Karakolu’na saldırdı. Önceki geceki ilk baskın anında 6 asker, 2 korucu şehit oldu. Kahramanca çarpışan Mehmetçik, 14 teröristi öldürdü. 3 koldan saldırı öncesi saat 23.00 sıralarında Çukurca’ya 7 km. uzaklıktaki Karataş Jandarma Karakolu ile 20’nci Sınır Jandarma Tugayı’na bağlı Darsinki Tepesi’ndeki askeri üs bölgesine taciz ateşi açıldı.

  HAKKÂRİ’nin Şemdinli ilçesinde 14 günden beri çatışmalar devam ederken, bu kez de PKK’lılar Çukurca’da saldırıya geçti. Geçimli Jandarma Karakolu’na yapılan saldırıda 6 asker ile 2 köy korucusu şehit oldu. 15 asker, 1 köy korucusu ve 5 sivil yaralandı. Saldırıya katılan 14 terörist öldürüldü.


  PKK SALDIRILARININ YÜZDE 60'I NEDEN AĞUSTOS'TA

  Murat Karayılan’ın “Sınırın ötesi berisi yok” açıklamasının ardından, önceki gece saat 23.00 sıralarında Çukurca ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Karataş Jandarma Karakolu’na, 20’nci Sınır Jandarma Tugayı’na bağlı Darsinki Tepesi’ndeki askeri üs bölgesine ve sınır ötesindeki PKK’nın Zap Kampı’nın karşısında bulunan Geçimli Jandarma Karakolu’na eş zamanlı taciz ateşi açıldı. Diğer bölgelerde taciz ateşinin ardı gelmezken Geçimli’de saldırı yoğunlaştı. 3 koldan karakolu ateş altına alan teröristler sivil bir kamyonetle de karakola yaklaşıp yaylım ateşi açtı.

  Geçimli geçilmedi: 8 şehit, 14 PKK’lı öldürüldü JANDARMA UZMAN ÇAVUŞTAN ÇATIŞMA SIRASINDA SON TELEFON
  'Hakkınızı helal edin, hainler her taraftan saldırıyor'

  ÇATIŞMA BÖLGESİNDEN FOTOĞRAFLAR

  KARAKOLDAKİ ÇATIŞMA ANI KAMERADA / WEB TV

  İntihar eylemcisi

  Ateşe anında karşılık verilirken bu sırada intihar eylemcisi bir kadın terörist, karakol nizamiyesine doğru koşarak üzerine bağladığı bombaları patlattı. İlk baskın sırasında Faruk Çiftçi ve Cabbar Duman adlı korucular ile 6 asker şehit oldu. 15 asker, 1 geçici köy korucusu ile evleri karakolun yakınında bulunan ve akraba oldukları belirtilen Şehzenan, Necdet, Şerife, Kıymez ve Mizgin Ölmez, Abdurahman Dayan yaralandı. Yaralı asker ve siviller ambulanslarla Hakkâri Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. PKK’lı diğer grupların Karataş Karakolu ve Darsinki Tepesi’nde bulunan askeri üs bölgesine düzenlediği saldırılarda ise ölen veya yaralanan olmadığı ifade edildi.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Kahraman personelimize, şahsım ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları adına Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı dilerim” dedi. 

  ÇATIŞMA BÖLGESİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR


  Ertuğrul Özkök, dün şehit haberleri geldikten sonra hurriyet.com.tr için yazdı
  BU FATURA HEPİMİZİN

  TACİZ

  EŞ zamanlı saldırıda PKK’nın hedeflerinden biri Çukurca’nın 7 kilometre güneydoğusundaki Karataş Karakolu oldu. Karataş’a taciz ateşinde bulunan teröristler, hem karakoldan hem de ileri üs bölgelerinden ateş altına alınarak püskürtüldü. Bir başka hedef 20’nci Sınır Jandarma Tugayı’nın ileri üs bölgesiydi. Çukurca ilçe merkezine 1.5 kilometre uzaklıkta sınırın sıfır noktasındaki Darsinki Tepesi’ndeki üs bölgesine ateş açan PKK’lılar anında karşılık gördü.
  Teröristler esas hedef olan Hakkâri- Çukurca karayolunun 40’ıncı kilometresindeki Geçimli’ye sarp dağlardan ağır silahlarla ateş açtı. Bir grup, karayolu üzerinde bulunan karakolun nizamiyesine kadar yaklaştı. Teröristlerin açtığı ilk ateşle arkadaşlarını şehit veren askerler kahramanca direnip, PKK’lıları püskürttü.

  Geçimli geçilmedi: 8 şehit, 14 PKK’lı öldürüldü SURİYE'DEN TEHDİT SÜRERSE GİDER OPERASYON YAPAR DÖNERİZ

  3 şehit duvar yıkılmasından

  İSTİHBARAT birimlerine ulaşan bilgilere göre, teröristlerin saldırı noktası olarak Geçimli Jandarma Karakolu’nu seçmesi tesadüf değildi. Dere yatağındaki Geçimli, bölgenin en eski karakollarından biriydi. Teröristler saat 23.00 sıralarında Geçimli Karakolu’nu önce omuzdan atılan RPG-7 roketatarıyla vurdu. TOKİ’nin güçlendirme yapmadığı karakolda roketin etkisiyle duvarlarının yıkılması sonucu 3 asker şehit oldu. Bu sırada iki terörist ağır silahlarla nöbetçileri aşarak karakol binasına girmeye çalıştı. Bu teröristler askerlerin ateşi sonucu vuruldu. 50 kişi oldukları sanılan teröristler karakola yönelik saldırı sırasında takviye ekiplerin bölgeye gelmesini engellemek amacıyla dere üzerinde kurulu köprüyü el yapımı bombalarla havaya uçurdu. Ayrıca çevreye yine el yapımı bombalar döşenerek takviye ekiplere karşı önlem alındı. Arda AKIN / İSTANBUL

  Geçimli geçilmedi: 8 şehit, 14 PKK’lı öldürüldü BEYTÜŞŞEBAP'TA ÇATIŞMA

  Terörist  cesetlerini köylüler  topladı

  Çatışmanın ardından Geçimli ve çevre köylerde oturanlar saldırı düzenlenen karakola geldi. Köylüler tarafından çatışma yaşanan bölgede bulunan 14 PKK’lının cesedi Geçimli Karakolu’na götürüldü. Çukurca 20’nci Sınır Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Karataş, Geçimli Karakolu’na gelerek incelemelerde bulundu. Hakkâri Valisi Orhan Alimoğlu, “Terör örgütü mensuplarıyla, 11 adet Kalaşnikof marka silah ve 1 adet RPG7 marka roketatar ele geçirilmiştir” dedi.

  Geçimli geçilmedi: 8 şehit, 14 PKK’lı öldürüldü 'TEZKERE GEÇSEYDİ 5 TUGAYLA IRAK'A GİRECEKTİK'


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı