Gündem Haberleri

  Geçici öğreticilere 5 bin 830 YTL

  Hürriyet Haber
  10.09.2005 - 11:23 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı kararına göre, 2005- 2006 öğretim yılının birinci yan yılı için geçici öğreticilere brüt 5 bin 830 YTL, ikinci yan yıl için ise 61,80 YTL ödenecek.

  Taşra teşkilatında öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla öğretici görevinde kısmi zamanlı geçici personel istihdamı ile bu personele ödenecek ücretlere ilişkin Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumları öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla bir öğretim yılında 10 ayı geçmemek üzere geçici öğretici çalıştırabilecek. 2005-2006 öğretim yılında sadece 20 bin öğretici çalıştırılabileceği belirtilen kararda, "Bu sayının öğretici görevlendirilecek illere ve alanlara göre dağılımı, illerin öğretmenlik alanları itibarıyla norm kadro açığı ve potansiyel aday sayısı dikkate alınarak Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir" denildi.

  Karara göre, geçici öğretici olarak çalıştırılacakların 01/01/1955 tarihi ve daha sonra doğumlu olması şartı aranacak. Öte yandan öğretici olarak çalıştırılacakların yurt içindeki denk yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarının Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe kaynak olarak tespit edilen lisans düzeyindeki programlarından mezun olup Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) katılanlar arasından puan üstünlüğüne göre Milli Eğitim Bakanlığınca seçileceği belertildi. Bu şekilde ihtiyacın karşılanamadığı durumlarda Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek kriter ve öncelik sırasına göre diğer yüksek öğretim kurumu mezunları da öğretici olarak çalıştırılabilecek.

  Karara göre, öğreticiler için haftalık çalışma süresi bir öğretim gününden az, dört öğretim gününden fazla olamayacak, ancak, sınıf öğretmenliği, görme, işitme, zihin engelliler sınıf öğretmenliği, rehber öğretmenliği, okul öncesi/çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği alanlarında görevlendirilecek öğreticilerin çalışma süreleri günde altı saat, haftada beş öğretim günü olacak şekilde düzenlenebilecek.

  Her altı ders saatinin bir öğretim günü olarak hesaplanacağı belirtilen kararda, görevlendirilecek personele bir öğretim günü için ödenecek brüt ücretin 2005- 2006 öğretim yılının birinci yan yılı için 5 bin 830 YTL, ikinci yan yıl için ise 61,80 YTL olacağı belirtildi. "Bir öğretim gününün hesaplanmasında esas alınan saatlerin doldurulamaması halinde ödenecek ücretler, verilen ders saati dikkate alınarak kist olarak belirlenir" denilen karara göre, ödemelerin her ayın 15’inde yapılacak.

  "DERS DIŞINDA GÖREV VERİLEMYECEK"

  Karara göre, öğreticilerin görev, yetki ve sorumlulukları, öğretmenlerin ders verme görevlerine ilişkin yetki ve sorumlulukları ile sınırlı olacak ve bunlara ders görevi dışında diğer görevler verilmeyecek.

  Karara göre, görevinde başarısız olan geçici öğretici kurum müdürünün teklifi üzerine, durumlarına göre il/ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından uyarılabilecek ya da sözleşmeleri tek taraflı olarak tazminatsız feshedilebilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı