Gündem Haberleri

  Geçici maddelerde değişiklik için hiçbir yasal engel yok

  ANKARA
  05.10.2007 - 00:16 | Son Güncelleme:

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın, 21 Ekim’deki referandumda, "11. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin hükümlerin bulunduğu" geçici 18 ve 19. maddelerde değişiklik yapılmasının önünde yasal engel olmadığını açıkladı.

  Aydın, referandum öncesi pakette değişiklik yapılmasının mümkün olduğunu belirterek, şunları söyledi: Yasaya aykırı bir durum teşkil etmez. Diyelim ki yasa oylandı. Yeni bir Anayasa değişikliği ile referandumu değiştirebilirlerdi. Ama referanduma gidilmeden önce de bunu yapabilirler. Etik olup olmadığını tartışmak bizim yetkimizde değil. TBMM nasıl ki bunu çıkardı halk oyuna sundu, bu değişikliği de yapabilir. Biz yasaya ilişkin bir yorum yapmadık. Meclis’in yasadan maddeyi çıkarmasına itiraz etme yetkimiz yok zaten. Gümrüklerde oy verme işleme başladı. Pakette değişiklik yapılması halinde, bu oylar için nasıl bir yol izlenecek? Bu konuda bir karar vermedik. Meclis’in yapacağı değişiklik metnini görmeden bu konuda yorum yapamayız.

  Bu arada Aydın, AKP’nin YSK’nın kararına güvendiği ve YSK’dan sinyal aldığı yolundaki yorumların son derece yanlış olduğunu ve böyle birşeyin sözkonusu edilemeyeceğini söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı