Gündem Haberleri

  Geçici köy korucuları dertli

  Bayram BULUT/DİYARBAKIR, (DHA)
  30.05.2010 - 14:41 | Son Güncelleme:

  TÜRK Silahlı Kuvvetlerinin bölgede yürüttüğü terörle mücadelede ön saflarda yer alan ve son 2 gün içerisinde meydana gelen çatışmalarda 4 arkadaşlarını şehit veren geçici köy korucuları, emeklilik ve sosyal haklarını istiyor. Elazığ’ın Maden ilçesine bağlı Kaşlıca köyünde 17 yıldır korucu olarak görev yapan Kaya Baysal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Bölgede terörle mücadelede görev yapan 50- 60 bin korucu Emeklilik ve sosyal haklarını istiyor” dedi.

  Elazığ’ın Maden ilçesine bağlı Kaşlıca köyünde yaşayan ve ilçe merkezindeki 400 korucudan biri olan Kaya Baysal, haber için bölgeye giden gazetecilere dert yandı. 17 yıldır köy korucusu olarak görev yaptığını ve 24 saat nöbet tutup operasyonlara katıldığını belirten Baysal şöyle konuştu:

  “Sayın Başbakanımıza sesleniyorum. Bölgede zor şartlarda görev yapan ve devlet adına gerektiğinde polis ve asker olan 50- 60 bin korucu haklarını istiyor. Emeklilik ve sosyal haklarımızın verilmesini istiyoruz. Başka hiç bir işimiz ve geçim kaynağımız yoktur. Devletin aylık verdiği 660 Tl maaş ile geçinmeye çalışıyoruz.”

  Geçici köy korucularının büyük sıkıntı içerisinde olduğunu 20 yıl görev yapıp daha sonra emekliye ayrılan koruculara ya 20 bin TLtazminat ya da ayda 300 TL aylık bağlandığını hatırlatan köy korucusu Kaya Baysal, ”Benim iki çocuğum var geçimimi sağlayamıyoruz. Bu kadar riskli bir görev yapıyoruz, hiçbir sosyal güvencemiz yoktur. Aldığımız maaş bize yetmiyor. Biz, emeklilik ve sosyal güvence istiyoruz” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı