GeriGündem Geç emekliliğin de bir formulü var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geç emekliliğin de bir formulü var

Yaşadığımız günlerde, herhangi bir aktüeryal hesaba dayanmayan, anti sosyal güvenlik uygulamalar hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Emeklilikle ilgili yeni tasarı kanunlaşırsa, kayıt dışı çalışma artacak, sosyal güvenlik inanılmaz bir şekilde yara alacaktır.

Sosyal güvenliğin yöneticileri, hem aktüeryadan hem de sosyal güvenlikten anlamamaktadırlar. Uyguladıkları sisteme bile sahip çıkmamaktadırlar. Uyguladıkları sistem, girişlerle çıkışları dengelemeye çalışan bir sistemdir. Ancak bu sistemin yürüyebilmesi için her ay, sosyal sigorta sisteminden emekli olanlardan daha fazla sigortalı sisteme kayıt olmalıdır. Hatta sisteme giren sigortalıların bir sicil numarası ile kalmaması, primlerinin ödenmesi gerekmektedir.

Ancak son zamanlarda kamu çalışanları resen erken emekli ediliyor. Çalışanlar, özelleştirmeye tabi işyerlerinden emekli ediliyor. Sosyal sigortadan emekli olmak istemeyenler gelecekteki uygulamalardan endişe duyarak emekli oluyor. Bakanlık ve bağlı sosyal güvenlik kurumları, çalışanların, gençlerin sigortalı olmalarını teşvik edici bir uygulama yapmıyor.

Getirdikleri yeni tasarıda, uyguladıkları giriş çıkış dengeleme sistemini sosyal sigortalardan emekli olmayı zorlaştırarak sağlamak istiyorlar. Bu emeklilik kademe tasarısıyla bu dengelemeyi başarmaları kesinkes mümkün değildir.

Önerim bir an önce bu kademeden vazgeçilmesidir. Yapılması gereken ise yine kadınların 20 yıl, erkeklerin 25 yıllık bir sigortalılık süresi ve beş bin günle emekli olmalarının sağlanmasıdır. Bununla beraber sigortalıların gönül rızası ile geç emekli olmaları, 50, 55, 60 yaşlarında geç emekli olmaları için emekliliği hak ettikleri tarihten emekli olacakları tarihe kadar geçecek süreye, ödenen primlere, günlere ve geriye kalan yaşam sürelerine göre bir teklif yapılmalıdır.

Bunun adına 'bir kademe' de diyebilirsiniz. Çünkü işine gelen 20, 25 yıllık bir sigortalılık süresi ile beş bin güne göre emekli olur, işine gelen teklifinizi değerlendirir ve 60 yaşında emekli olur.

Ancak bugün emekliliği hak eden bir kişi 45 yaşında ise 15 yıl daha prim ödediğinde ne aylık alacağını bilmelidir. Hatta bu teklif emekli olanlara bile götürülebilir.

Külfet ve nimet dengelerinin kurulması gerekmektedir. Sigortalının emeklilik yaşı, prim ödeme günü, ödenen primi ve uluslararası standartlara göre kabul görmüş ortalama ömür araştırması yapılmalıdır. Ülkemizde tespit edilen ortalama ömür dikkate alınarak yeni bir katsayı bulunmalıdır. 40 yaşında emekli olan ile 60 yaşında emekli olan bir kişinin emekli aylığının değerlendirmesinde geride kalan yaşam süresi dikkate alınarak geç emekliliğin sigortalılara empoze edilmesi gerekmektedir.

Sigortalıların primlerini çarçur ederek yok eden siyaset mekanizmaları, bugünkü olumsuz bilançonun faturasını, günahını vebalini sigortalıların üstüne yıkmamalıdır.

Kıyak emeklilik için SSK ve Bağ-Kur emekliliğini bile terk ederek TC Emekli Sandığı'na gidenlerin bu emekli etmeme yasa tasarısını savunmaya ve sigortalılara sunmaya hakkı yoktur.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle