Gündem Haberleri

  Gebze'de suçlar MOBESE sayesinde azaldı

  Mustafa BAĞDİKEN- Mesut IŞIK/GEBZE (Kocaeli), (DHA)
  30.04.2009 - 12:11 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE'nin en kalabalık ve en fazla göç alan ilçelerinden biri olan Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde kurulan MOBESE (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) sayesinde özellikle adli suç oranında büyük düşüş kaydedildi.

  Belirli noktalara konulan 34 kamera ile ilçe merkezi gözaltında tutulurken, TEM yolunun Gebze, Dilovası ve Şekerpınar turnikelerine yerleştirilen 25 araç takip kamerası sayesinde, suça karışan araçların geçiş ve giriş çıkışları da belirlenebiliyor.

  İstanbul'a sınır ilçesi olması, ildeki sanayi kuruluşlarının yarıdan fazlasının da sınırları içinde bulunması, sürekli göç alan Gebze'de özellikle ciyayet, yaralama, hırsızlık ve kapkaç gibi adli suç oranı da yükseltti. Kocaeli'de, hırsızlık olaylarının en fazla olduğu ilçe de olan Gebze'de, MOBESE kurulmadan önce tüm suç oraları diğer ilçelere oranla düşündürücü boyutlara ulaştı.

  Özel İdare Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Gebzeliler'in maddi katkılarıyla kurulan MOBESE sayesinde ilçede adli suçlarda büyük düşüş gerçekleşti. Gebze Emniyet müdürü Ahmet Can, ilçede şu anda 25 hareketli, 9 sabit olmak üzere toplam 34 kamera bulunduğunu, bunlarla kentin kritik noktalarının 24 saat gözetlendiğini belirtti. TEM yolunun Gebze, Şekerpınar ve Dilovası turnikeleri ile D- 100 karayolu üzerinde de 25 araç takip noktası bulunduğu belirten Emniyet Müdürü Can, bunlar sayesinde de haklarında yakalama ve çalıntı ihbarı olan araçların anında belirlendiğini söyledi.

  MOBESE kameralarının adli suçların azalmasında etkin rol oyladığını da söyleyen Ahmet Can, “Bu sistem aynı zamanda bizim Gebze'ye vermiş olduğumuz hizmetin kalitesini de ciddi anlamda arttırdı. Kent güvenlik yönetim sistemi olarak da bilinen MOBESE kameralarının bulunduğu bölgelerdeki olaylara anında müdehale edebiliyoruz. Bu, Gebzeliler'in bize karşı olan güvenini ciddi anlamda arttırdı. Son dönemde bizim ağır suçlar diye tabir ettiğimiz suçlara Gebze'de çok nadir rastlanmaya başlandı. Eskiden Gebze'nin imajı bu konuda çok iyi değildi. Şu anda ciddi anlamda uzun dönemden beri sakin, güvenli bir ortam var. Hırsızlık suçlarlında çok fazla bir düşüş yaşanmasa da diğer adam yaralama, kapkaç, cinayet gibi suçlar çok nadiren oluyor” diye konuştu.

  Gebze Emniyet Müdürlüğü'ndeki MOBESE merkezinde kameraların kaydettiği görüntüler burada saklanıyor. Kameralara ayrıca ilginç kazalar ve olaylar da yansıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı