Gündem Haberleri

  GDO rüşveti iddiasına suç duyurusu

  Hürriyet Haber
  14.12.2009 - 12:49 | Son Güncelleme:

  Gıda Güvenliği Hareketi, “GDO'lu tohum üreticilerince, Tarım Bakanlığı'na bağlı çeşitli kuruluşlara 'rüşvet' verildiği iddiası”na ilişkin suç duyurusunda bulundu.

  Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduktan sonra adliye sarayı önünde basın açıklaması yaptı.

  Özer, ABD Menkul Kıymetler Komisyonu'nca 2007'de yapılan incelemede, “2001-2006 yılları arasında GDO'lu tohum üreticilerince Tarım Bakanlığı'na bağlı çeşitli kuruluşlara rüşvet verildiğinin tespit edildiği” iddiaları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, “GDO'lu ürün ve bu ürünlere yönelik mevzuat tartışmalarının yoğun yaşandığı bu hassas süreçte, rüşvet iddiaları konuya yepyeni bir boyut kazandırıyor. Basında yer alan bazı haberlerde, GDO'lu tohum üreticilerinin Türkiye'deki şirketleri aracılığıyla, GDO'lu tohumların ekimlerinde denetim kolaylığı sağlanması için 'rüşvet' verildiği iddiaları belirtilmekteydi” dedi.

  Özer, iddiaların bugüne kadar ne Tarım Bakanlığının ne de GDO'lu tohum üretici şirketi tarafından yalanlanmadığını savunarak, öte yandan
  konunun Türk yargısı tarafından incelendiğine dair bir bilgiye de erişilemediğini öne sürdü.

  Kemal Özer, söz konusu belge ve haberlerin ışığında konunun incelenmesi ve suç unsuru oluşmuş ise ilgililerin cezalandırılması için suç duyurusunda bulunduklarını sözlerine ekledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı