GeriGündem Gazze'de CIA vuruldu: 3 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazze'de CIA vuruldu: 3 ölü

Gazze Şeridi'nde CIA görevlilerini taşıyan ABD konvoyuna bombalı saldırı düzenlendi. Patlamada 3 kişinin öldüğü bildirildi.

İsrail radyosu, patlamanın ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) elemanlarının bulunduğu Amerikan konvoyu yakınında meydana geldiğini, patlamada 3 kişinin öldüğü bildirildi.

Filistinli güvenlik yetkilileri, Gazze Şeridi'nde Erez geçiş noktası yakınlarında bir Amerikan diplomatik konvoyu yakınındaki patlamada en az 3 kişinin öldüğünü açıkladı. Öte yandan, İsrail basını saldırıda 4 kişinin öldüğünü belirtti.  Konvoyda yol haritasının uygulanmasını denetleyen Amerikan gözlemci heyetinin başkanı diplomat John Wolf'un da bulunduğu da duyuruldu.

Filistinli görgü tanıkları da patlamanın, Erez geçiş noktasına yaklaşık 1.5 kilometre uzaklıktaki bir benzin istasyonu yakınında olduğunu belirtti.  İsrail ordusu, konuyla ilgili açıklamada bulunmadı.  

İsrailli kurtarma görevlileri, ölenler arasında Amerikalıların da bulunduğunu söyledi, ancak bu bilgi henüz doğrulanmadı. Patlamaya yola yerleştirilen bir bombanın yol açtığı sanılıyor.

İSLAMİ CİHAD VE HAMAS ÜSTLENMEDİ
   
İslami Cihad ve Hamas örgütleri, Gazze Şeridi'ndeki Amerikan büyükelçilik konvoyuna düzenlenen bombalı saldırının sorumluluğunu üstlenmedi.

İslami Cihad liderlerinden Nafız Azzam, Reuters'a yaptığı açıklamada, işgalci güçlerden başka herhangi bir milleti, Amerikalılarya da Avrupalıları hedeflemeyi doğru bulmadıklarını söyledi.    

Hamas'ın liderlerinden Adnan Asfur da örgütün, mücadelesini genişletme niyetinde olmadığını belirterek, ''Hamas'ın tek düşmanı, sadece Filistin halkının düşmanı olan İsrail işgalidir'' dedi.

Bu arada diplomatik kaynaklar, Gazze Şeridi'nde Erez geçiş noktasıyakınında bulunan Beyt Hanun kasabası civarında yol alan Amerikan diplomatik konvoyunu hedefleyen saldırıda 3 Amerikalının öldüğünü bildirdi. Filistinli ve İsrailli yetkililer, ölü sayısına ilişkin çelişkili açıklamalarda bulunmuştu.

ABD: ''SALDIRIDA ÖLENLER ARASINDA AMERİKALILAR VAR''
   
Gazze Şeridi'ndeki Amerikan büyükelçilik konvoyuna düzenlenen bombalı saldırıda ölenler arasında Amerikalıların bulunduğu, büyükelçilik yetkilisi tarafından doğrulandı.

Büyükelçilik sözcüsü Paul Patin, ''Amerikalıların da zayiata uğradığını söyleyebilirim'' dedi. İsrailli yetkililer, araçların zırhlı olduğunu belirtirken, yol kenarındaki bombanın, uzaktan kumanda cihazıyla patlatıldığının tahminedildiği kaydedildi.

Patlama neticesinde, konvoydaki araçlardan birinin ikiye ayrıldığıve kaldırımın kana bulandığı belirtildi. Öte yandan, olay yerine gönderilen İsrail tanklarının, şüpheli bölgelere makinalı tüfeklerle ateş açtıkları bildirildi.

Görgü tanıkları, İsrail tanklarının, civardaki bir mayının patlamasının ardından ateş açmaya başladıklarını söylediler. Mayın patlamasının, İsrailli 3 askerin yaralanmasına sebep olduğu kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle