GeriGündem Gazze’ye gidecek İsveç gemisinde sabotaj şüphesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazze’ye gidecek İsveç gemisinde sabotaj şüphesi

Gazze’ye gidecek İsveç gemisinde sabotaj şüphesi
refid:18128471 ilişkili resim dosyası

Gazze’ye Özgürlük Filosu’na katılacak İsveçli aktivistleri taşıyacak geminin Yunanistan’ın Pire Limanı’nda sabote edildiği öne sürüldü.

Filonun organizasyonunu yapan kurumlardan Gazze’ye İsveç Gemisi’nin yaptığı açıklamada, bu hafta sonunda yola çıkacak olan Juliano isimli geminin sabote edildiği belirtildi. İsveçli sözcü Mattias Gardell, “Uluslararası kamuoyunun yumruğunu masaya vurup ‘Yetti artık!’ deme zamanı geldi” dedi.

 

Kurumun basın koordinatörü Mikael Löfgren ise saldırının sorumlusunun kim olduğunu henüz tespit edemediklerini belirtti. Löfgren, su altından yapılan saldırıda pervane kasasının ve iki pervane ekseninin tahrip edildiğini söyledi.

 

İsveç’in Local gazetesine, “Kimseyi suçüstü yakalayamadık, dolayısıyla yüzde 100 emin olamıyoruz. Ancak şüphelerimiz var” diyen Löfgren, emin oldukları tek şeyin olayın faillerinin filonun misyonunda başarılı olmasını istemeyenler olduğunu belirtti.

 

Geminin ortağı olan Norveçli örgütten yapılan açıklamada da benzer ifadeler kullanıldı. Sözcü Torstein Dahle, Dagbladet gazetesine yaptığı açıklamada “Bildiğimiz tek şey İsrail’in bizi yavaşlatmak için elinden geleni ortaya koyduğudur” dedi.

 

İsveçli dalgıçların yaptığı incelemelerde gemideki tahribatın filo yola çıkmadan önce tamir edilebileceği ancak 12.000 ile 15.000 euro arasında bir masraf gerektirdiği anlaşıldı.

 

Gardell’in açıklamasında yabancı güçlerin Yunanistan üzerinde filonun yola çıkışını geciktirmesi adına baskı kurduğu öne sürüldü. Löfgren ise çözümün kolay olduğunu belirtti: “Mesele gemimize yönelik sabotaj değil. Asıl soru İsrail’in ablukayı kaldırmasını sağlamak. Ondan sonra sorunumuz kendiliğinden ortadan kalkacak” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle