Gündem Haberleri

  Gazze sınır kapılarında 'rüşvet' iddiaları

  AP
  09.01.2011 - 00:33 | Son Güncelleme:

  Wikileaks'in elinde bulunan, ABD büyükelçiliklerine ait gizli belgeler, Gazze’ye mal geçişinin sağlandığı sınır kapılarında dönen yolsuzluğu ortaya çıkardı. Bugün yayımlanan bir belgede, ABD’li yetkililerin, İsrail’den Gazze’ye gönderilen kargoların İsrail denetimindeki sınır kapısından geçişinde rüşvet döndüğünü belirttiği yer alıyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Norveç’in Aftenposten gazetesi tarafından yayımlanan, 14 Haziran 2006 tarihli belgeye göre, ABD’nin büyük şirketleri ABD’li diplomatlara şikayette bulunarak, Gazze’ye mallarını sokabilmek için rüşvet ödemeye zorlandıklarını belirtti. Rüşvet skandalının günümüzde de devam edip etmediği ise bilinmiyor.

   

  İsrail, Aftenposten gazetesinde açıklanan belge hakkında henüz bir yorumda bulunmadı.

   

  Belgede, yerel bir Coca Cola dağıtıcısından, Karni sınır kapısından ürünlerini geçirebilmek için 3 bin dolar daha fazla ödeme yapmasının istendiği belirtildi. Bu bilgileri veren yetkili, sınır kapısındaki “üst düzey bir yetkilinin” yolsuzluk zincirinin başında bulunduğunu belirtti.

   

  YOLSUZLUK ZİNCİRİ

  Belgede, “Yolsuzluk Karni sınır kapısının yönetimine yayılıyor ve terminalde askeri ve sivil yetkililer için aracı olarak çalışan lojistik şirketleri de bu yolsuzluğun içinde” ifadesi kullanıldı.

   

  Yolsuzluktan bahseden yetkilinin, Batı Şeria’da Coca Cola’nın dağıtıcılığını yapan Joerg Hartmann olduğu belirtildi. Bu konuda görüşüne başvurulan Coca Cola şirketi, çağrıları karşılıksız bıraktı.

   

  Belgede, sınır kapılarındaki yolsuzluktan şikayetçi olan diğer şirketlerin isimleri de veriliyor. Bunlar arasında, Procter & Gamble, Caterpillar, Philip Morris, Westinghouse, Hewlett-Packard, Motorola, Aramex ve Dell şirketleri bulunuyor.

   

  Hangi şirketlerin rüşvet ödemeyi kabul ettiği kesin olarak bilinmese de, Caterpillar’ın ödeme yapmayı reddettiği belirtildi.

   

  RÜŞVET MİKTARI ARTABİLİR

  Yolsuzluk iddialarının kökleri Hamas’ın kontrolünü ele geçirdiği ve İsrail’in bu gelişmenin ardından şehre abluka uygulamaya başladığı 2007 öncesine kadar gidiyor.

   

  Hartmann’ın, ABD’li diplomatlara, sınır kapılarındaki denetimin artmasıyla rüşvet miktarlarının da çoğalabileceği uyarısında bulunduğu belirtildi.

   

  Yolsuzluğa ait belge, ABD’nin İsrail büyükelçisi ve Filistinlilerle yakın bağları olan başkonsolosu tarafında çekilen “ortak hazırlanmış kripto” olarak tanımlandı. ABD’nin Tel Aviv elçiliği, belge hakkında yorum yapmadı.

   

  KARNİ KAPISI

  İsrail Gazze Şeridi bariyeri üzerinde bulunan bir kargo terminali olan Karni Kapısı, 1996'da faaliyete geçti. Kontrolü İsrail Havalimanları İdaresi altında olan geçiş kapısı, 1993 yılında Filistinlilerin ticaret yapabilmesi için inşa edilmeye başlandı. 1994'te ise izole edilmiş Yahudi yerleşim birimi Netzarim'e erişim sağlanabilmesi için Oslo Anlaşmaları kapsamında İsrail vatandaşlarının kullanımına açıldı. 

   

  Bu yazı "WikiLeaks: Israel charged bribes for Gaza access" başlıklı makaleden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı