Gündem Haberleri

  Gazprom, Total SA şirketini ortak seçti

  A.A.
  12.07.2007 - 14:51 | Son Güncelleme:

  Rus gaz devi Gazprom, Barents Denizi'ndeki Shtokman gaz sahasının geliştirilmesi için Fransız Total SA şirketini ortak olarak seçtiği bildirildi.

  Gazprom Üst Yöneticisi (CEO) Aleksiy Miller, yaptığı açıklamada, Shtokman gaz sahasının faaliyete geçirilmesi için kurulacak şirkette Total'in hisselerin yüzde 25 olacağını belirterek, projeye ileride başka bir ortak da alabileceklerini söyledi.

  Miller, Gazprom'un söz konusu sahanın işletilmesi lisansını elinde bulunduran şirketin hissesinin tamamını kontrolüne alacağını belirterek, “Varılan bu son anlaşma, Gazprom ile dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında karşılıklı çıkara dayanan işbirliği ve ortaklık ilişkisinin en önemli adımlarından biridir” dedi.

  Aleksiy Miller, 3,7 trilyon metre küp rezervin olduğu tahmin edilen Shtokman bölgesinde gazın 2013 yılında çıkarılması ve ilk sıvılaştırılmış doğal gazın da 2014 yılında üretilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.
  Gazprom, Total şirketinin yanı sıra, Norveç'in Statoil SA ve Amerikan merkezli ConocoPhilips şirketleriyle de Shtokman gaz sahası ortaklığı konusunda görüşmeler yapmıştı.

  Daha önce yabancı şirketlerin sadece müteahhit olarak bu projelere katılabileceğini açıklayan Gazprom'un bu çıkışı önemli bir politika değişikliği şeklinde yorumlandı.
  Uzmanlar, Gazprom'un sıvılaştırılmış doğal gaz konusundaki deneyimsizliği ve zorlu çevre koşulları yüzünden başarılı olabilmek için yabancı şirketlerin teknolojileri ve deneyimine ihtiyaç duyduğuna dikkat çektiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı