GeriGündem Gazprom Azeri gazında sınır tanımayacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazprom Azeri gazında sınır tanımayacak

Gazprom Azeri gazında sınır tanımayacak
refid:15087393 ilişkili resim dosyası

Dünyanın önde gelen enerji devlerinden Rus Gazprom şirketi, Avrupa’ya doğalgaz sağlayacak Nabucco Projesini ilk aşamada beslemesi düşünülen Azerbaycan gazının tamamını satın alabileceklerini açıkladı.

Bu açıklama, Rus hükümetinin bünyesindeki dev enerji şirketinin Başkanı Alexi Miller tarafından St. Petersburg’daki basın toplantısında yapıldı. Miller, ”Azerbaycan ne kadar gaz teklif etse, o miktarda gaz almaya hazırız, bu bizim için elverişlidir” dedi.   

                  

Bu yılın Ocak ayından bu yana Gazprom ile Azerbaycan’ın devlet şirketi Socar arasında imzalanan anlaşma gereği Azerbaycan’dan Rusya’ya doğalgaz sevk ediliyor.     

 

Başlangıçta yıllık 500 milyon metreküp olarak planlanan ihraç hacmi daha sonra iki ülke arasında varılan mutabakatla iki kat artırıldı. Buna göre bu yıl Rusya, Azerbaycan’dan bir milyar metreküp, önümüzdeki yıl ise 2 milyar metreküp doğalgaz satın alacak. Sovyetler Birliği döneminde kurulan Baku-Novo-File Boru Hattı ile sevk edilen Azeri gazi, Rusya’nın güney bölgelerinin ihtiyacını karşılamakta kullanılıyor.                 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle