Gündem Haberleri

  Gazinin dramı

  Ali ŞEN/MERSİN, (DHA)
  31.10.2008 - 11:16 | Son Güncelleme:

  MERSİN’e 20 yıl önce yerleşen ve hayatta yapayalnız kalınca parklarda yaşamaya başlayan Kayserili Kore Gazisi 78 yaşındaki Ali Mescigil'e çevre esnafı sahip çıktı. Eşyaları bir otelin bodrum katına yerleştirilen ve bir çay ocağında yatması sağlanan Mescigil, Kore'de 3 kurşunla yaralandığını belirterek, kendisine gazilik maaşı bağlanmasını istiyor.

  1988’de Mersin’e gelip, kasaplığa başlayan Kore Gazisi Ali Mescigil'in, ilk eşi Melek 1976’da, 6 yıl önce evlendiği ikinci eşi Firdest Mescigil de 3.5 yıl önce vefat etti. Siteler Mahallesi’ndeki kiralık evde tek başına yaşayan Ali Mescigil, yaşının ilerlemesi sonucu çalışamaz hale geldi. Daha önce yaptığı başvurularda gazilik maaşı bağlanamayan Mescigil, 3 ayda bir verilen 260 YTL tutarındaki yaşlılık maaşıyla geçimini sürdürmeye çalıştı. Almanya’daki oğlu Aytekin, Antalya’daki yeğeni Nurettin Mescigil’in maddi destekleriyle yaşamını sürdüren gazi, oğlu ve yeğeninin de ölümüyle hayatta yapayalnız kaldı.

  5 aydır otogar ve parklarda yaşamını güç şartlarda sürdüren Mescigil’in eşyaları, Mersin Otogarı esnafının girişimiyle bir otelin bodrumuna yerleştirildi. Gazinin de soğuktan etkilenmemesi için geçici olarak otelin yanındaki bir çay ocağında yatması sağlandı.

  ‘MADALYAMI GERİ VERECEĞİM’

  Kore’de savaşırken vücuduna isabet eden 3 kurşunla yaralandığını anlatan gazi Mescigil'in, askerlik hatırası fotoğraflarını gösterirken gözleri doldu. Bu duruma düşmeyi gururuna yediremediğini belirten Mescigil, yaşadıklarını şöyle anlattı:

  “Yazın banklarda yattım. Kalçalarım mosmor oldu. Şimdi havalar soğudu, ne yapacağımı şaşırdım. Çevredeki esnaf sahip çıkmasaydı sokakta ölürdüm. Hayatta hiç yakınım kalmadı. Oğlumun ölümünden sonra, bir yeğenim vardı, o da ölünce tek başına kaldım. Yardım için başvurduğum yerlerden sonuç alamadım. Yıllar önce gazilik maaşı için başvurmuştum, cevap alamadım. O an ihtiyaç da olmayınca üzerine düşmedim. Ancak yaşlanıp, oğlum ve yeğenim de vefat edince gazilik maaşı bağlanması için birkaç kez Ankara’ya gittim, sonuç alamadım. Valilik, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’ndan bir defaya mahsus 300 YTL verdi. Devlet gazisine bakamazsa, ne beklenir? Ankara’ya gidip, madalyamı devlete geri vereceğim. Dünyanın bir ucuna giderek 3.5 sene askerlik yaptım. Bir gazi olarak şu an doktora bile gidemiyorum. Her gün yatarken “Ne olur Allah’ım canımı al da kurtulayım’ diyorum. Başka çarem kalmadı. Sosyal devlet nerede?”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı