GeriGündem Gaziantep'teki 'kayıp kornea' bulundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gaziantep'teki 'kayıp kornea' bulundu

SSK Bölge Hastanesi morgunda, otopsi öncesinde izinsiz olarak alınan göz korneasının aynı hastaneninGöz doktoru Adnan Aksoy tarafından Fazilet Çetinkaplan isimli görme özürlü bir hastaya nakledildiği belirlendi.

24 Eylül 2003 tarihinde, eşiile birlikte yolda yürürken, aniden yere düşüp hayatını kaybeden ve 10günlük evli olduğu anlaşılan Sema Çelik'in, otopsi sırasında izinsiz alınan korneasının SSK Hastanesi'nde gerçekleştirilen operasyonla Fazilet Çetinkaplan (23) adlı kadına nakledildiği ortaya çıktı.

Başarılı bir ameliyatla gözünün tekrar görmesine sevinen ancak, korneanın izinsiz olarak alınmasının basına yansıması üzerine sıkıntılı günler geçirdiğini belirten Fazilet Çetinkaplan, duygularını anlattı.

İki yıl önce örgü örerken gözüne şiş saplanması sonucu görme yeteneğini kaybettiğini belirten Çetinkaplan, ''Yaşanan olaylar sonrasında, sevinci ve üzüntüyü bir arada yaşıyorum'' dedi.

Uygun bir kornea bulunması için Allah'a sürekli dua ettiğini, iki yıldır müjdeli haber beklediğini anlatan Çetinkaplan, şöyle konuştu:

''Bir gün, evimin telefonu çaldı. Gaziantep SSK Hastanesi'nden arayan bir görevli, hastaneye gelmemi ve bana uygun korneanın bulunduğunu söyledi. Eşimle birlikte hastaneye gittim. Hastanede, benihemen ameliyata alıp, kornea nakli yaptılar. Nakil çok başarılı geçti ama gazetelerden bana takılan korneanın bir cesetten izinsiz olarak alındığını duyunca çok üzüldüm. Ölen kadın Sema Çelik'i rahmet ve minnetle anıyorum, mekanı cennet olsun diyorum, bana yeniden ışık verdi. Benim, korneanın izinsiz alındığından bilgim yoktu. Yaşananlararağmen aileden özür diliyorum ve beni bağışlamalarını istiyorum. Ancak, ben de onların biz kızıyım ve onlar için çok önemli olan kızlarının bir parçasını taşıyorum.''
   
''OLAYDA KUSURUMUZ YOK''
   
Fazilet Çetinkaplan'ın eşi Oktay Çetinkaplan ise 2 yıldan beri eşine kornea bulmak için çalıştığını ifade ederek, ''Ankara Ulucanlar SSK Göz Bankası'nda 10 bin 217. sırada bekliyorduk. Doktorlar, bize sıranın 20 yılda gelebileceğini söylüyordu ve başka yerlerde de korneaaramamızı istediler. Biz de bunun üzerine bir çok yerden kornea arayışına başladık'' dedi.

Kornea arayışları sırasında talihsiz şekilde yaşama veda eden Sema Çelik'in korneasının eşinin sağ gözüne yerleştirildiğini kaydeden Çetinkaplan, ''Korneaya kavuştuk çok sevinçliyiz. Ama, korneanın izinsiz alındığını öğrenmemiz beni ve karımı çok üzdü. Basın mensupları bize ulaşmaya çalışıyor ve bu durumdan çok rahatsızız. Yaşanan olayda bizim kusurumuz yok'' diye konuştu.

Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan gelen müfettişler çalışmalarına başladı. Sema Çelik'ten alınan kornealardan diğerinin kime nakledildiği konusunda henüz açıklama yapılmadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle