Gündem Haberleri

  Gaziantep'te dev su projesi

  A.A
  02.10.2008 - 15:19 | Son Güncelleme:

  Gaziantep İl Özel İdaresi, susuzluk çeken köylere sulama suyu götürebilmek için büyük bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

  Gaziantep İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Çetin, yaptığı açıklamada, İl Genel Meclisi olarak, Fırat Nehri'nden susuz köylere su verecek büyük projeyi hayata geçirmek için çalışma başlattıklarını söyledi.

  Aradaki kot farkının fazla olması nedeniyle enerjiye ihtiyaç duyulacağını, gerekli olan enerjiyi nehir üzerine kurulacak enerji türbinleriyle sağlayacaklarını ifade eden Çetin, şöyle konuştu:
  “Küresel ısınma nedeniyle yaz ayları bölgemizde son derece sıkıntılı geçmeye başladı. Gaziantep'te yoğun şekilde sulama amacı ile kullanılan yer altı suları da çekildi. Yaklaşık 100 köyümüzde bulunan tarım arazilerinin susuz kalması nedeniyle tarımsal ürün elde edilemedi. Bölgemiz kuraklıktan büyük ölçüde etkilendi. İl Özel İdaresi olarak bu köylerde suya ulaşabilmek için sondaj çalışması yaptı ancak çalışmalar sonuç vermedi.”

  İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Çetin, susuzluk problemine köklü bir çözüm üretmek amacıyla harekete geçtiklerini, hazırlayacakları projeye göre susuzluk çeken 100 civarında köye Fırat'tan su pompalanacağını ifade etti.

  Su problemini çözmek için kalıcı proje olarak Fırat Nehri'nin suyunun Gaziantep'e pompalanması gerektiğini anlatan Çetin, “Bu suyun kırsala verilmesi için büyük bir proje hazırlıyoruz. Gerekli raporları hazırlayıp DSİ ile milletvekillerimize sunacağız. Bu konuda kaynak aktarımı da çok önemli. Fakat su pompalamada aradaki büyük kot farkı proje için büyük engel gibi gözüküyor. Pompalama için yüksek miktarda enerji gerekiyor. Biz bu enerjiyi Fırat Nehri üzerine konulacak enerji türbinlerinden elde etmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

  Enerji türbinleri konusunda ilgili kamu kurumlarından proje desteği istediklerini belirten Çetin, projeler üretildiği taktirde gereken ödeneği hemen çıkarabileceklerini kaydetti.

  Çetin, “Bu projedeki gelişmeler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ile görüştükten sonra tam olarak netleşecek. Bakanlığın bu konuda gereken desteği vereceğini tahmin ediyoruz. Bu desteği Fırat Nehri üzerinde kullanmak istiyoruz. Bu projeyi hayata geçirebilirsek su problemini kökünden çözmüş olacağız” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı