GeriGündem Gazi olaylarının tanığı: Polisler üstümde tepindi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazi olaylarının tanığı: Polisler üstümde tepindi

Gazi olayları sırasında öldü sanılarak çöp bidonunun yanına bırakılan Özlem Tunç, ‘‘Polisler cinsel tacizde bulunduktan sonra ütümde tepindiler. Kafama kurşun sıkıp, dışarı attılar’’ dedi. Tunç, Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada ifade verirken sürekli ağladı ve sonunda dayanamayıp bayıldı.

İstanbul'da 3 yıl önce meydana gelen Gazi olaylarında 7 kişinin ölümüne, 5 kişinin yaralanmasına neden oldukları gerekçesiyle 20 polisin yargılanmasına devam edildi. 5 tutuklu polisin katıldığı duruşmada, olaylar sırasında öldü sanılarak çöp bidonlarının yanına bırakılan 24 yaşındaki Özlem Tunç, polislerin kendisine saldırdığını iddia ederek, ‘‘Üstüme çıkıp tepindiler, tekmelediler. Biri de kafama mermi sıktı. Beni öldü sanarak çöp bidonlarının yanına attılar’’ dedi.

Ağır Ceza Mahkemesi'nde Dursun Kaya Güleç başkanlığındaki 7'nci duruşmaya, suçlanan 20 polisten tutuklu olan Adem Albayrak, Mehmet Gündoğan, Hayrullah Şişman, Metin Çakmaz ve Sedat Özenir katıldı.

BAYILTAN İFADE

Gazi olayları sırasında öldü diye polislerce çöp bidonu kenarına bırakılan Özlem Tunç, sanıklardan Adem Albayrak'ı tanıdığını söyledi. Fadime Bingöl ile Dilek Sevinç'in ölümünün tanığı olan Tunç, kahvelerin taranması sonrasında evden çıktıklarını belirterek, ‘‘Halk ne olduğunu öğrenmek için karakola gidiyordu. Bu sırada polis vatandaşları copladı. Leyla Kaya ağır yaralandı. Cemevinden eve döndük. Panzerin önünde iki polis çevreye ateş ediyordu’’ dedi. İfadesi sırasında sürekli ağlayan ve sonunda dayanamayıp bayılan Tunç, askerlerin gelmesiyle herkesin rahatladığını kaydederek, şöyle konuştu:

‘‘General Ergün Yurttaş bir panzerin üzerine çıkıp, şerefi üzerine söz verip, bir şey olmayacağını söyledi. Beni de panzerin üzerine çıkardı ve karakola gittik. Karakolda kimse yoktu. Sonra panzerin üzerine çıkıp bunu halka anlattım. Polisler beni tanımıştı. Ortalık karışınca Çevik Kuvvet'ten bir kişi beni alıp, kahveye soktu. Dilek Sevinç'in vurulduğunu gördüm. Dilek'in ölümünün ardından 50-60 polis kahveye girdi. Bana cinsel tacizde bulundular. Yere yatırdılar, üzerime çıkıp tepindiler, tekmelediler. Biri de kafama mermi sıktı. Müdahale etmek isteyen bir askeri de dövdüler. Beni öldü sanarak çöp bidonlarının yanına attılar.’’

Yargılanan 20 polis hakkındaki davayla, Eyüp Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamedeki Mümtaz Kaya ve Sezgin Engin'in öldürülmesine ilişkin dava birleştirildi.

Hafızalara kazınan görüntü

Özlem Tunç'un, çöp bidonunun yanında çamur içinde yatarken çekilen fotoğrafı hafızalardan silinmedi. Tunç, mahkemede polislerin kendisine cinsel tacizde bulunduğu ve üzerine çıkarak tepindiklerini anlattı. Duhu sonra Mahkeme Başkanı Dursun Kaya Güleç'in ‘‘Sana vuranlar veya topluluğa ateş edenler arasında, arkanda tutuklu olanlardan var mıydı? Bakarak söyle’’ demesi üzerine Tunç ayağa kalktı, ancak sanıklara doğru dönemeden yere yığıldı. Fenalaşan Tunç, duruşma salonundan bir başka odaya alındı ve sağlık görevlilerinin yaptığı iğneden sonra kendine gelebildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle