Gündem Haberleri

  Gazi için DNA testi

  A.A
  09.11.2009 - 14:47 | Son Güncelleme:

  Muğla'nın Milas ilçesinde bekçiliğini yaptığı boş binada ölü bulunan ve üzerinden Kore gazisi kimliği çıkan kişinin gazi Muharrem Topçu olup olmadığının yapılacak DNA testi ile belirleneceği bildirildi.

  GAZİ AÇLIKTAN ÖLDÜ - WEB TV

  Muharrem Topçu (80), 6 Kasım'da bekçiliğini yaptığı boş binada Muharip Gaziler Derneği Milas Şube Başkanı Mehmet Sarban tarafından ölü bulundu ve Topçu'nun üzerinden Kore Gazisi olduğuna ilişkin kimlik çıktı. Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında Topçu'nun Zonguldak'ta yaşayan ailesine ulaşıldı ve aile Milas'a davet edildi.

  Bu arada güvenlik güçleri, ölen kişinin üzerinden çıkan “Gazi Kimlik Kartı” ile gazilerin kayıtlarının tutulduğu defterde farklılık olduğunu ve Bursa nüfusuna kayıtlı Muharrem Topçu isimli başka bir kişi daha bulunduğunu, bu kişinin resmi kayıtlara göre 1996 yılında öldüğünü tespit etti.

  Olayla ilgili soruşturmayı genişleten Milas Cumhuriyet Savcılığı, ölen kişinin gazi Muharrem Topçu olup olmadığının Milas'a gelecek çocuklarından alınacak örneklerle yapılacak DNA testinden sonra ortaya çıkacağını bildirdi.

  Türkiye Muharip Gaziler Milas Şubesi ikinci başkanı Durmuş Işıldak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Topçu'nun derneğe 2008 yılında kayıt olduğunu söyledi. Topçu'nun Milas'ta inşaatlarda ve çeşitli işlerde çalıştığını ifade eden Işıldak, şöyle konuştu:

  “Gazimiz 1929 doğumlu. Zonguldak nüfusuna kayıtlı. 20-30 yıldan bu yana memleketinden ayrı. Biz 2008'de bu kişinin ismini ve kim olduğunu öğrendik. Konuşmaları çok güzeldi. Kore'de yaşadığı sıkıntıları çok iyi anlatıyordu. Kore dilini çok iyi konuşuyordu. Diğer Kore gazisi arkadaşlarımızdan bile daha iyi konuşuyordu. Şahsın 1996 yılında öldüğü bilgisi resmi bir bilgidir ve biz bu resmi evrakı görmedik. Bu bir varsayım ama araştırmalar devam ediyor. Ailesi Zonguldak'ta bulunmuş. Ailesi cenazeyi alacağını söylemiş.”

  MİLAS KAYMAKAMI

  Milas Kaymakamı Bahattin Atçı,  ölü olarak bulunan kişinin kimliğinin araştırıldığını belirterek, şöyle konuştu:

  “Milas İlçe Jandarma Komutanlığı olayı araştırıyor. Elimizde 2 farklı kimlik numarası var. Birisi Bursa'da ikamet eden ve 1996 yılında ölen Bulgar göçmeni bir vatandaşımıza ait çıkıyor. İkinci kimlik numarası ise Zonguldak nüfusuna kayıtlı bir kişiye ait çıkıyor. Ölen kişin kimliğinin sahte olabileceği kuşkusu da var. Dolayısıyla olay inceleniyor. Milas Cumhuriyet Savcılığı ölen kişinin kimliğinin tespiti için DNA testi isteyecek. Ölen kişin gazi olup olmadığı DNA testinden sonra ortaya çıkacak. Farklı kimlik numaralarından birisi gazi kimlik kartının üzerinde, diğeri ise gazilerin sicil bilgilerinin tutulduğu defterde yer alıyor. Bu 2 numara arasında farklılık söz konusu. DNA testi sonrasında ölen kişinin gazi olduğu kesinleşirse Milas'ta resmi tören düzenlenecek.”

  Milas'ta iki katlı boş binanın bekçiliğini yapan ve Kore gazisi olduğu açıklanan Muharrem Topçu, maaşını almaya gelmeyince kendisini ziyarete giden Muharip Gaziler Derneği Milas Şube Başkanı Mehmet Sarban tarafından ölü bulunmuştu. Ölen kişinin üzerinden fotoğrafının yer aldığı gazi kimliği çıkmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı