Gündem Haberleri

  Gazetecinin katil zanlısı: Aramızda husumet vardı

  DHA
  23.12.2009 - 15:38 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR’in Bandırma İlçesi’nde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Güney Marmara’da Yaşam Gazetesi ve Genel Yayın Müdürü 53 yaşındaki Cihan Hayırsevener’in katil şüphelisi olarak yakalanan 29 yaşındaki Serkan Erakkuş’un suçunu itiraf ettiği belirtildi.

  Madde bağımlısı olan ve sorgulandığı ilçe emniyet müdürlüğünde uyuşturucu krizi geçirdiği için hastaneye getirilen şüpheli, “Aramızdaki husumet vardı. Onu korkutmak istedim. Önce kabza ile kafasına vurdum. Sonra bacağına yaralamak için ateş ettim” dedi.

  Bandırma’da geç Cuma günü meydana gelen olayda, ilçede günlük yayın yapan Yaşam Gazetesi’nin kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni 23 yıllık gazeteci Cihan Hayırsevener, uğradığı silahlı saldırı sonucu bacağından yaralandı. Kurşunlardan biri bacağındaki atar damara isabet eden Hayırsevener, aşırı kan kaybetti. Üç kez duran kalbi ambulansta ve kaldırıldığı Bandırma İlçe Devlet Hastanesi’nde çalıştırılan Cihan Hayırsevener, aynı gün sevk edildiği Bursa’da bulunan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaşamını yitirdi.

  ATEŞ EDEN VE ARKADAŞLARI YAKALANDI

  Olaydan sonra polisin başlattığı geniş çaplı operasyon sonucu katil zanlısı Serkan Erakkuş Bandırma’ya bağlı Edincik Beldesi’nde suç aleti tabancayla yakalandı. Cinayeti çok yönlü olarak araştıran polis, görgü tanıkları ve güvenlik kameralarından olayda iki araç kullanıldığını belirledi. Kiralık olarak tutulan araçlardan biri Susurluk İlçesi’nde park edilmiş halde, diğeri de Bandırma’da ele geçirildi. Polis, cinayete karıştığı öne sürülen 24 yaşındaki Tolga Ö. ve 28 yaşındaki Ali T.’yi de Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’nde gözaltına aldı.

  Poliste önce susma hakkını kullanan şüpheli Erakkuş’un, adam yaralamaktan suç kaydının bulunduğu ortaya çıktı. Madde bağımlısı olduğu bildirilen şüphelinin dün gece emniyet nezaretinde krize girdiği ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Sorgusunda suçunu kabul eden şüphelinin, gazeteci Cihan Hayırsevener’i nedenini açıklamadığı bir husumet yüzünden vurduğunu söylediği kaydedildi. Zanlı Erakkuş ifadesinde, “Aramızda husumet vardı. Onu korkutmak istedim. Önce kabza ile kafasına vurdum. Sonra bacağına yaralamak için ateş ettim. Ama öldü” dedi.
  Bandırma’da yayın yapan İlkhaber Gazetesi’nde bir dönem çalıştığı iddia edilen Serkan Erakkuş’un, şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşiyle de boşanma aşamasına geldiği belirtildi.

  POLİS 2 KİŞİYİ DAHA ARIYOR

  Bandırma Cumhuriyet Savcılığı’nın gizlilik kararı verdiği cinayetle ilgili soruşturma kapsamında polis aadı açıklanmayan iki kişiyi daha arıyor. Tüm ihbar ve kanıtları inceleyen, cinayet sonrası kullanılan araçta içilen sigaralardan ve saçlardan olaya kimlerin karıştığını tesbit etmek için DNA testi yaptıran polis, Cihan Hayırsevener’in öldürüldüğü gün ve öncesinde yerel gazetelerde çıkan tehdit içerikli haberleri de incelemeye aldı.

  Bu yazıların arasında İlk Haber Gazetesi sahibi İhsan Kuruoğlu’nun tutuklu bulunduğu cezaevinden kaleme aldığı yazı da yer alıyor. Yazı, 16 Aralık’ta İlkhaber gazetesinin birinci sayfasından anonslanarak içeride yayınlanmış, cinayet günü de gazetenin arka kapağında tam sayfa olarak yer almıştı.

  ‘Şems-i Tebrizi’ başlıklı yazıda İhsan Kuruoğlu, cezaevinden gazeteci Hayırsevener’e yolladığı Elif Şafak’ın ‘Aşk’ adlı romanında yer alan Derviş’in 40 kuralından 17’incisi gönderme gerekçesini anlatıyor. İhsan Kuroğlu yazısında, tutuklanmasına neden olan iddialara da yanıt veriyor.

  İlkhaber gazetesi sahibi İhsan Kuruoğlu, 28 Ekim’de Bandırma Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda 32 kişiyle birlikte gözaltına alınmış, çıkartıldığı mahkemece ‘ihaleye fesat karıştırmak ve suç örgütü kurduğu’ iddiasıyla tutuklanıp cezaevine konulmuştu.

  Cihan Hayırsevener’in katil zanlısı ve olayda zanlıya yardım ve yataklık yapmakla suçlanan üç kişinin yarın adliyeye çıkartılması bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı