Gündem Haberleri

  Gazetecilere yeşil pasaport önerisi

  DHA
  23.12.2009 - 12:19 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel'in gazetecilere yeşil pasaport verilmesi yönündeki önerisine Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü de olumlu yaklaştı.

  TGF Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel'in Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı ziyareti sırasında gündeme getirdiği gazetecilere ‘yeşil pasaport’ verilmesine, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü de destek verdi.

  TGF Başkanı Atilla Sertel'in önerisine sıcak baktığını ifade eden Basın Yayın Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek, gazetecilerin yeşil pasaport alabilmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Melek, “TGF Genel Başkanı Atilla Sertel'in gazetecilere yeşil pasaport verilmesi konusunda güzel bir fikri vardı. Bu fikrin hayata geçmesi için biz de elimizden gelen desteği vereceğiz. 18 seneyi doldurarak, sürekli basın kartı alan gazetecilerin yeşil pasaport alabilmesi için çalışma yapıyoruz” dedi.

  Basın kartının daha etkin olması için çalıştıklarını vurgulayan Salih Melek, “Bazı ülkelerde gazetelerin genel yayın yönetmenlerine diplomatik pasaport veriliyor” diye konuştu. Salih Melek şunları söyledi:
  “Bazı ülkelerde gazetecilere diplomatik pasaport veriliyorsa bizim ülkemizde de yeşil pasaport verilsin. Biz bunu sağlayabilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıca basın kartının daha etkin olması için de çalışmalar yürütüyoruz. Basın kartının kimlik kartı olarak kullanılması için çalışmalara devam ediyoruz. Bu konuda 2010 yılında daha vurucu çalışmalar yapacağız.”

  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ise gazetecilerin daha iyi koşullarda çalışabilmeleri adına gündeme getirdikleri projelerin destek görmesinden memnun olduklarını söyledi. Sertel, “Ekim ayında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı makamında ziyaret ederek Medyanın Sorunları ve Çözüm Önerileri konusunda bir rapor sunduk. Bu raporda sarı basın kartının kimlik olarak kabulü, sürekli basın kartı sahiplerine yeşil pasaport verilmesi yönündeki taleplerimiz de yer aldı” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı