GeriGündem Gazetecilere ateş açtılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazetecilere ateş açtılar

DHA muhabiri İrfan Sapmaz'ın da aralarında bulunduğu bir grup gazeteciye, ABD jetlerinin bombardımanını izlerken Taliban cephesinden ateş açıldı.

Bagram Havaalanı'na 3 kilometre uzaklıktaki Rabaz Cephesi'nde ABD jetlerinin Taliban mevzilerini bombalamasını izleyen basın mensuplarının üzerine Taliban askerleri tarafından ateş açıldı. Olayda şans eseri yaralanan olmadı.

Doğan Haber Ajansı muhabiri İrfan Sapmaz, dün sabah saatlerinde Rabaz Cephesi'nde meydana gelen ve tam siper yere yatarak kurtuldukları saldırıyı, CNN Türk'ün canlı yanınında şöyle anlattı:

‘‘Sabah saatlerinden bu yana Bagram Havaalanı'na 3 kilometre uzaklıktaki Rabaz Cephesi'nde ABD jetlerinin Taliban mevzilerini bombalamasını izliyorduk. Rabaz Cephesi, bizim bulunduğumuz toprak eve yaklaşık 1.5 kilometre uzaklıktaydı. Yaklaşık 3-4 dakika önce Reuters Muhabiri Hamdi İstanbullu, Reuters Kameramanı Mark, Asya Press Muhabiri Watai Takehary ile birlikte bölgedeki bombalamaları izliyorduk.

TARADILAR

Bulunduğumuz çevre Duşka, Sniper suikast silahı ve Zigruyak ağır makinalı silahlarla tarandı. Üzerimize kurşunlar yağmaya başladığında hepimiz tam siper yere yattık. Ancak yine de aracın bir metre yakınına 2 kurşun düştü. Ateş başlayınca araçlar bölgeden uzaklaşmaya başladılar. Biz de bölgenin çok tehlikeli olmaya başlaması üzerine kaldığımız toprak evi terk ettik. Talibanın saldırılarından 25 dakika sonra bu kez de ABD jetleri Taliban'a saldırmaya başladı. Aslında bu tür saldırılar gazetecilere karşı çok sık yaşanmıyor. Sanıyorum bugün mevzileri çok bombalanan Taliban, bölgede dikkat çekmek istedi.

DÜŞTÜ DÜŞECEK

Saldırılar ise gün ışığından bu yana sürüyor ve önceki gece de devam etti. ABD jetleri Bagram Havaalanı çevresindeki Taliban mevzilerini bombalıyor ve buraları Başkent Kabil'e doğru açmaya çalışıyor.

Mezarı Şerif'ten ulaşan haberlere göre, Mezarı Şerif'te iki gün önce üç büyük kasaba ele geçirildi. Çarpışmalar ise şu anda havaalanı çevresinde devam ediyor. Mezar Şerif'e yakın bölgelerde ise General Reşit Dostum birlikleri çarpışmaları sürdürüyor. Kısa sürede Mezarı Şerif'in ve havaalanının düşeceği söyleniyor.’’

Sırplar gibi

Taliban, savaşı izleyen gazetecileri vurmak için özel yetiştirilmiş ‘sniper’lar (keskin nişancı) kullanıyor. Sırp sniperlar da Bosna savaşında, kadın-çocuk demeden, çok sayıda kişiyi sniperlarla öldürmüştü. Saraybosna'da ve kırsal kesimde pusu kuran Sırp keskin nişancılar Bosnalı Müslümanların kabusu olmuştu.

Az daha vuruluyordu

Afganistan savaşını dünyaya ilk duyuran gazeteci olan İrfan Sapmaz, şans eseri ölümden döndü. Sapmaz ve diğer gazeteci arkadaşları Taliban ateşi karşısında, tam zamanında tam siper yapıp, canlarını kurtardılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle