Gündem Haberleri

  Gazetecilerden suç duyurusu

  Hürriyet Haber
  24.06.2013 - 17:55 | Son Güncelleme:

  Gezi Parkı eylemlerinden polisin kullandığı orantısız güçten gazeteciler de nasibini alıyor.

  Son olarak Radikal gazetesi muhabiri Alpbuğra Bahadır Gültekin de önceki akşam eve dönüş yolunda çevik kuvvet polisleri tarafından darp edildi.

  Basın mensubu olduğunu belirtmesine rağmen polislerin cop ve tekmelerle kendisini dövmeye devam ettiğini söyleyen Gültekin, o gece yaşadıklarını şu cümlelerle ifade etti:
  “İstiklal Caddesi’ne atılan gazın etkisinden kurtulmak için kalabalıkla birlikte Sadri Alışık Sokak’a sığındık. Ancak o sırada arkadan gelen 20-30 kişilik başka bir çevik kuvvet ekibinin de sokağı tamamen kuşattığını fark ettik. Arada kalmıştık…

  Gazdan dolayı etkisiz hale gelen 30-40 eylemciyi ara sokakta sıkıştıran polisler, önüne geleni coplamaya, kalabalıktan dağılanları da teker teker ‘almaya’ başladı. Bu sırada köşe başından giren ilk polis ekibiyle karşı karşıya kaldım. Yüzündeki öfkeyi çok rahat tasvir edebileceğim polisten yediğim o copun ardından ‘Basın’ olduğumu söyledim üzerine basa basa. Onun cevabı ise sinkaflı küfürler eşliğinde coplamak oldu.

  Yere düştükten sonra artık sokağa giren her polisin hedef tahtası haline gelmiştim. Öyle ki, köşeyi dönen bana tekmeyi geçirmeden sokağa girmiyordu. Tekmeler, coplar etkisini azalttıktan sonra yavaş yavaş ayağa kalkabildim ve kendimi İstiklal Caddesi’nin diğer tarafındaki bir esnaf lokantasına attım.”

  Aldığı darbeler sonucunda sol gözü şişen, sırtında, belinde ve kalçasında morluklar oluşan Gültekin, darp raporu aldıktan sonra yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

  GAZETECİLERDEN SUÇ DUYURUSU

  Öte yandan Türkiye Gazeteciler Sendikası, Gezi Parkı Olayları’nı takip ederken polis tarafından darp edilen gazetecilerle birlikte bugün Çağlayan Adliyesi’ne giderek suç duyurusunda bulundu.

  TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş tarafından yapılan basın açıklamasında, pek çok gazetecinin görev yaptığı sırada yaralandığına dikkat çekilirken, basın emekçilerinden bazılarının habercilik yaptıkları için polis tarafından özellikle hedef alındığı ifade edildi.

  Sendika tarafından yayımlanan ‘basın bilançosu’ gazetecilerin de hedef tahtasında olduğunu gösteriyor. Bu rapora göre aralarında Hürriyet gazetesi foto-muhabiri Selçuk Şamiloğlu ve Hürriyet Daily News muhabiri Emrah Gürel’in de bulunduğu 28 gazeteci polis tarafından atılan gaz fişeği, tazyikli su ve plastik mermiyle yaralandı. Yerli ve yabancı 22 gazeteci polis tarafından darp edildi, toplam 18 gazeteci de alanda çalışırken gözaltına alındı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı