GeriGündem Gazeteciler o anları anlattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazeteciler o anları anlattı

Gazeteciler o anları anlattı
refid:14919545 ilişkili resim dosyası

FİLİSTİN’e insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisinde bulunan Doğan Haber Ajansı muhabiri Bulut Mülhim, baskın sırasında olanları anlattı. Mülhim, “Gemidekiler namaz kılarken, operasyon başladı. İsrail askerlerinin gerçek mermi kullandığını anlayınca, basın mensupları olarak kendimizi basın merkezi odasına kilitledik” dedi.

İstanbul’a sağlıklı olarak geldiği için çok mutlu olduğunu belirten Bulut Mülhim, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Pazartesi sabahı kaptan köşkünden, İsrailli askerlerin çevremizi sardığına dair haber geldi. Sabah ezanı okunur okunmaz hareketlenme oldu. İsrail askerlerinin silahlı şekilde geldiğini gördük. Bir anda ortalık karıştı. Ses bombaları atılmaya başlandı. Silah sesleri duymaya başladık. Bir helikopter askerleri kaptan köşküne indirmeye başladı. O sırada çatışma oldu ve gerçek silah sesleri duyulmaya başlandı. Hayatını kaybedenler de burada oldu. Kaptan köşkünün alt tarfına gittiğimizde çok sayıda yaralı gördük. Büyük kaos vardı. Hedef ilk olarak Mavi Marmaraydı. Çok sayıda hücumbot geldi. Gemidekilerde bir şekilde karşı koymaya çalışıyorlardı. Gemiye almamaya çalışıyorlardı. Mavi Marmara'da 4 gün geçirdik, kimsede silah görmedik ve duymadık. Mavi Marmara'da ateşli silah kullanıldığına dair hiçbir şey görmedim. Çok çetin bir çatışma oldu. Gerçek mermi kullanılmaya başlanınca biz durduk. Hayatını kaybedenlerden bir tanesi sadece fotoğraf makinasının flaşı yüzünden hayatını kaybetti ve bizim için ayrılan bölüme gidip masaların altına saklandık. Yaşananların hepsi görüntülerimizde mevcut ama buraya hiçbir şey alamadan geldik, her şeyimizi aldılar" dedi.

ASKERLERİ REHİN ALANLARA ‘VURMAYIN’ DİYE BAĞIRDILAR

Gemidekilerin İsrail askerlerine mukavemet gösterdiğini ancak kesinlikle ateşli silah kullanılmadığını söyleyen Mulhim, “İsrail askerlerine mukavemet oldu. 3 İsrail askerinin etkisiz hale getirildiğini gördüm. Ama gemidekiler, ‘Vurmayın, vurmayın’ diye bağırıyordu. Sonra basın mensupları olarak kendimizi, basın merkezine kilitledik. En son bize geldiler. Kapıyı biz açtık. İçeriye girdiler. Yere yatırdılar. Ellerinizi kaldırmayın diye bağırıyorlardı. Herkesi arka güvertede topladılar. Tepemizde helikopter olduğu için onun rüzgarı deniz suyunu hep üzerimize attı. Sırılsıklam olduk” dedi.

Mulhim, havalimanına indiklerinde çok büyük mutluluk yaşadığını belirterek, “Ülkeme sağlıklı olarak geldiğim için çok mutluyum. Havalimanında bizi gören meslektaşlarımızın gözlerindeki sevinci unutamam" diyerek duygularını paylaştı.

Habertürk muhabiri Şefik Dinç de gemide yaşadıkları heyecanlı dakikaları meslektaşlarına anlattı. Dinç, “Çok erken müdahale ettiler bu kadar erken müdahale beklemiyorduk" diye konuştu

AA MUHABİRİ: "BU SĞRECİ AŞTIĞIMIZA İNANAMIYORUM"

Gazze'ye yardım götüren gemide bulunan ve  İsrailli askerlerin saldırısına uğrayan Anadolu Ajansı foto muhabiri Erhan  Sevenler, “Vatana döndük. Çok çok mutluyum. Bu süreci aştığıma açıkçası  inanamıyorum” dedi.

Sevenler ve aynı gemide bulunan AA muhabiri Yücel Velioğlu, Adli Tıp  Kurumu önünde meslektaşlarına olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.
Erhan Sevenler, 30 Mayıs gecesi saat 00.00 sıralarında diğer gemiden  tacizler olduğunu öğrendiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:
“Biz de gemide önlemler almaya başladık. Firkateynlerin yaklaştığını,  denizaltıların etrafta dolaştığını öğrendik. Bunun üzerine tüm gazeteci  arkadaşlar geminin arkasında toplandık ve bunları görüntülemeye çalıştık.  Ardından bir anda saat 04.00 gibi 15-20 adet zodyak, geminin etrafını sardı. Biz  daha ne olduğunu anlamadan bir helikopter, kaptan köşkünün üzerine komando  indirmeye başladı. Ben de onu görüntülemek üzere o tarafa doğru koştum. Bu sırada  gemidekiler, aşağıya inen bir komandoyu yakaladılar. Bu ana kadar sürekli  atılanların ses bombası ve plastik mermi olduğunu düşünüyordum. Askeri ele  geçirdikten sonra bir anda gerçek mermi kullandıklarının farkına vardım. Çünkü  kaptan köşkünün camları kırılmaya başlamıştı. Gerçek mermi olduğunu anlayınca  hemen geri çekildik. Daha sonra basın merkezine sığındık. Bunu planlamıştık.  Böyle bir şey başımıza gelirse basın merkezine sığınıp hep bir arada kalacağımızı  konuşmuştuk.”

Yücel Velioğlu da Sevenler ile hep bir arada bulunduklarını, saldırı  anında bir ara ayrı düştüklerini belirterek, “İkimizde de telsiz vardı. Telsizle  birbirimizi anons ettik ama ulaşamadık. Hiçbir uyarı olmadı. Bir anda çevremizi  en az 20 tane zodyak, 4 firkateyn, denizaltılar, helikopterler sardı. Müthiş bir  ses ve gürültü vardı. O arada biz birbirimizi bulmaya çalıştık, bulamadık” diye  konuştu.

Bir gazetecinin, “İnsanlar kendini nasıl savunuyordu? Gönüllülerde silah  ve bıçak bulunduğu iddia edildi” sorusuna Velioğlu, “Hayır, biz görmedik. Silah  olsaydı herhalde İsrail askerlerinden de ölü ve yaralı olurdu, ama herhangi bir  şey yoktu” dedi.

“Gemide yaralı ve ölü gördünüz mü?” sorusuna Velioğlu, “Tabii ki  gördük, çok gördük orada. Ne yapacağımızı şaşırdık. Hemen basın merkezine  geçtik” karşılığını verdi.

Velioğlu, bir gazetecinin “O an diğer insanlar ne yaptı?” sorusunu  şöyle yanıtladı:
“Güvertedekileri teker teker aradılar. Sonra ellerini kelepçelediler,  plastik kelepçe kullandılar. Saat 07.00'de basın odasına geldiler. Basın odasının  3 girişi vardı, ikisi kapalı, biri açıktı. Açık olanı tarif etiğimiz halde oradan  gelmediler, güverteye çıkan giriş kapısını kırarak içeri girdiler. Silahların  lazer ışıklarını vücudumuzun her tarafında gezdirdiler. Bunları bilerek  uyguladılar. Ellerimiz başımızda, boynumuzda makinelerimiz, pasaportlarımız  ellerimizde, basın kartlarımızı gösterdiğimiz halde üzerimizde sürekli lazerler  vardı.

Odadan bizi çekerek çıkardılar. Sonra güvertede cama dayadılar, o şekilde  arama yapıldı. Üzerimizden her şeyimizi aldılar. Fotoğraf makinelerimizi zaten  basın merkezinde bırakmamızı istediler. Sonra güverteye alındık. Güvertede en az  100 kişi diz çökmüş şekilde, elleri arkadan bağlı. O sırada bir de yukarıdan  sürekli helikopterler geldi. Bu psikolojik bir savaştı, biz öyle düşündük.”

Bir gazetecinin, “İlk açılan ateş dışında ateş açıldı mı?” sorusuna  Velioğlu, sürekli ses bombalarının patladığını, ateş açıldığını ve bunun 45  dakika sürdüğünü anlattı.

Velioğlu, “3 gün boyunca neler yaşandı? Size nasıl davrandılar?” sorusu  üzerine, sabah saat 09.00 sıralarında geminin hareket etmeye başladığını, ancak  çok yavaş gittiğini ve etrafında zodyaklar, firkateynler bulunduğunu ifade  ederek, arkalarında da diğer yardım gemilerinin yer aldığını söyledi.
Bir gazetecinin “Yemek olayı nasıldı? Serbest bırakılan geminin kaptanı,  bir su içtiklerinden ve boğazlarının yandığından bahsetti” demesi üzerine  Velioğlu, “Gemide dağıtılan su kendi suyumuzdu. O normal suydu ama hapishanede  içtiğimiz sular, değişik, 1,5 litrelik şişelerdeydi. Suyun rengi normaldi, ama  alışkın olduğumuz bir tat değildi” dedi.

“HİÇBİR ŞEYDEN HABERİMİZ YOKTU”

Erhan Sevenler, “Bu süre içinde dış dünya ile bağlantınız kesildi”  denilmesi üzerine, “Hiçbir şeyden haberimiz yoktu. En son basın merkezinden  askerler bizi almadan önce saat 06.00 gibi uyduya bağlı televizyondan NTV  yayınını gördük ve görüntülerin oraya ulaştırıldığını anladık. Fazla izleyemedik.  Askerlerin baskınını yeyince kapatmak zorunda kaldık. Aslında bilerek kapattık,  asker üzerinde herhangi bir provokasyona neden olmamak için” diye konuştu.
İsrail'de sorgulandıklarını da belirten Sevenler, şöyle konuştu:
“Bizi sorguladılar. 'Bu ülkeye izinsiz girdiğinizin farkında mısınız?',  'Buraya nasıl geldiniz?' diye sordular. Aslında biz 80 mildeydik. Biz de ona göre  sorulara yanıt vermeye çalıştık. Bize zorla, ülkeye yasa dışı girdiğimizi kabul  ettiğimize dair kağıt imzalattılar. Parmak izlerimizi aldılar, defalarca  fotoğraflarımızı çektiler, kabinlere alarak çok çok özel ve çok detaylı arama  yaptılar. Ardından bizi küçük cezaevi araçlarına bindirerek, cezaevine  götürdüler. Sonra koğuşlarda kalmaya başladık. Cezaevinin yeni yapılmış olduğunu  tahmin ettik. Ama hepimiz ayrı yerlere düştük. Bir türlü 14 gazeteci bir arada  kalamadık. Elimizden geldiğince hayatımızı idame ettirmeye çalıştık. Orada yine  psikolojimizi sağlam tutmaya çalıştık. Gün içinde kaldığımız koğuşu tişörtümüzü  bez yapıp, temizlemeye çalıştık. Verilen gıdaları almaya çalıştık. Ayakta kalmaya  çalıştık, yemeklerin çok iyi olduğunu düşünmüyorum, mecburen yedik.”

Cezaevinde tek tip elbiseler giydiklerini, 15 metre kare alanda 4 kişi  kaldıklarını belirten Yücel Velioğlu, sorgu sırasında şiddet uygulanıp  uygulanmadığına ilişkin soru üzerine “En azından bize yapmadılar” dedi.

Erhan Sevenler ise aynı soru üzerine “Aramalarda doğal olarak sert  davrandılar, biz de bir şey demedik. Her şeyi beklemek zorunda kaldık, nerede  olduğumuzu hiçbir zaman bilemedik” diye konuştu.

“BİZ ARTIK BURADAN ÇIKAMAYIZ DEDİK”

Gemiyi Aşdod limanında yüzlerce İsrailli askerin beklediğini ve gemiyi alkışlarla kahramanca karşıladıklarını anlatan Yücel Velioğlu,  “O zaman 'Biz
artık buradan çıkamayız, kalırız' dedik” dedi.

Velioğlu, gemide yayın ekibinden internetle ilgili bir kişinin fotoğraf  çekerken kafasına aldığı bir kurşunla öldüğünü duyduklarını söyledi.

“Geri dönüşünüz nasıl sağlandı?” sorusunu yanıtlarken Velioğlu,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan mutlaka  bir adım geleceğine inandıklarını belirterek, sonra konsolosluktan, insan  haklarından yetkililerin gelmeye başladığını, isimlerinin yazıldığını,  ailelerinin telefonlarını yazdırdıklarını anlattı.

Eşi hamile olan Velioğlu, “Biz kendimizden ziyade burada  bıraktıklarımızı düşündük. İletişim kuramadık” dedi.

“BU SÜREÇTE BEKLEMEYE ALIŞTIK”

Erhan Sevenler, uçağa dün saat 10.00 sıralarında bindiklerini ve uçağın  bugün 01.00'de hareket ettiğini belirterek, “Bu süreçte beklemeye alıştık. Her  yerde bekledik. Gemide bekletildik, aracın içinde bekletildik, aracın içinde  beklerken klimaları sonuna kadar açtılar, geminin güvertesinde bekledik” diye  konuştu.
Yücel Velioğlu da “Biz en büyük işkenceyi geminin güvertesinde gördük.  Sürekli helikopterler, gemiler geldi, denizden aldığı suyu komple üzerimize  fırlattı” dedi.

“Uçakta insanların psikolojisi nasıldı? Basın mensupları olarak birlikte  miydiniz?” sorusuna Sevenler, “Yine ayrıydık, çünkü her uçakta farklı insanlar  vardı. Bizim uçakta 3-4 gazeteci vardı. Gazeteciler olarak elimizden geldiğince  sağlam durmaya çalıştık, hep bir arada olmaya çalıştık, kol kola olmaya çalıştık.  Vatana döndük. Çok çok mutluyum. Bu süreci aştığıma açıkçası inanamıyorum”  yanıtını verdi.

Basın mensupları, daha sonra meslektaşları Erhan Sevenler'in doğum gününü  kutladı.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle