Gündem Haberleri

  Gazeteciler, hakları için yürüdü

  Hürriyet Haber
  10.01.2002 - 10:56 | Son Güncelleme:

  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın meslek örgütleri, TGS Genel Merkezi önünden İstanbul Valiliği'ne, "Gazetecilerin Haklarına Sahip Çıkma Yürüyüşü" düzenledi.

  TGS tarafından organize edilen ve meslek örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda basın çalışanın da katıldığı yürüyüşte, gazeteciler ellerinde "İşsizler Ordusu", "Emeğin Onuru Sendikalı Olmaktır", "Emeğe Saygı", "Yasa Güvencesindeki Haklarımızdan Asla Vazgeçmeyeceğiz" yazılı dövizler taşıdılar. Ayrıca, 1961 yılında 212 sayılı yasayı protesto etmek amacıyla 3 gün gazete çıkarmayan gazete patronlarına karşı sendika öncülüğünde "Basın" adıyla çıkarılan gazetenin ön sayfası da büyütülmüş bir şekilde taşındı. Alkışlar eşliğinde yürüyen gazeteciler, "Özgür basın susturulamaz" diye slogan attılar.

  İstanbul Valiliği`nde, Vali Erol Çakır tarafından karşılanan gazeteciler adına konuşma yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Vali Çakır`a, 212 sayılı yasanın mülkü amirlere verdiği görevleri anımsatan yasa maddelerini içeren ve uygulanmasını sağlama dileğini içeren yazıyı, Vali Erol Çakır`a verdi.

  İstanbul Valisi Erol Çakır da, bugün 40. yıldönümü olan 212 sayılıyasanın basın mensupları için çok önemli bir yasa olduğunu belirterek,şöyle dedi:

  ``40. yıldönümü basın bayramı olarak kutlanıyor ancak, bu kutlamada üzüntü, hüzün, basın emekçilerinin kimlik arayışları var. Basın emekçilerinin örgütlenme, örgütlü olarak kendi haklarını savunmaarzuları ve gayretleri var. Bu gayretleri İstanbul Valiliği olarak bütünüyle destekliyoruz. Bu konuda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti başkanıyla birlikte bunları hayata geçirmek için çaba içinde olacağız.``

  BAYRAM DEĞİL YÜZLEŞME FIRSATI

  Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Yönetim Kurulu ise Türkiye`de gazetecilerin artık bir bayram olarak kutlamayı bıraktıkları 10 Ocak`ın, bütün gazeteciler için ``gerçek bir yüzleşme fırsatı`` olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

  Öte yandan siyasiler de çeşitli mesajlar yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer mesajında, çalışan gazetecilerin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini isterken Başbakan Ecevit de bağımsızlık ve demokrasinin geliştirilmesinde medyanın önemini vurguladı. Mesajlar özetle şöyle:

  AHMET NECDET SEZER (CUMHURBAŞKANI): Düşünce ve düşünceyi açıklama özgürlüğünün yaşama geçirilmesinde büyük payı olan basının bir ülkedeki konumu ve özgür çalışma ortamı, o ülkenin gelişmişliğinin önemli göstergelerindendir.

  Dünya gündemindeki olayları, gelişmeleri ve tartışmaları da yakından izleyerek halkımıza ulaştıran basınımız, küresel dünya ile bütünleşmemizde etkin bir güç olmuştur.

  Devletimiz, medya tekelinin oluşmasına karşı basının çoğulcu yapısının korunması, bağımsız ve yansız yayıncılığın sürdürülebilmesi için gerekli önlemlerin alınması görevini yerine getirirken, basınımızın da sorumluluk bilinciyle hareket etmesi bir zorunluluktur.

  Kişisel çıkarların uzağında, toplumsal yararı gözeten; meslek ilkelerini ve etiğini her şeyin üzerinde tutması gereken basın çalışanları, görevlerini yerine getirirken, öncelikle bireysel hak ve özgürlüklerin korunmasını temel almalıdırlar.

  Çağdaş dünyayla bütünleşme sürecinde, Türk basınının sağlıklı, bilgili ve dünyadaki gelişmelere açık kuşaklar yetiştirilebilmesi konusunda duyarlı yaklaşımlar sergileyeceğine inanıyorum.

  Her türlü koşulda, tüm güçlüklere karşın özveriyle görevini yerine getiren basın çalışanlarının, çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gerekli düzenlemeler hızla yapılmalıdır.

  ÖMER İZGİ (TBMM BAŞKANI): Özgürlükçü, çoğulcu, demokratik parlamenter sistemimizin vazgeçilmez kurumlarından biri olan basınımız, demokrasimizin ve laik cumhuriyetimizin daha da kökleşmesi, birlik ve beraberliğimizin korunmasının en önemli güvencelerinden biridir.

  Ulusal egemenlik temeline dayalı bir yönetim biçimi olan demokrasilerde, kamuoyunun çok önemli rolü bulunur. Özgür basının olmadığı ve eleştiri hakkının kullanılmadığı ortamlarda kamuoyunun demokratik hak ve görevlerini yerine getirmesi sözkonusu olamaz. Bu açıdan basına büyük görevler düşmektedir.

  BÜLENT ECEVİT (BAŞBAKAN): Yazılı  ve görsel tüm basın çalışanlarının basın bayramını kutlarım. Türk basını her zaman ulusal bağımsızlığımıza ve demokratik gelişmemize destek olmuştur. Gelişen çağımızda bilgi ve iletişimin artan önemine uygun olarak hizmet kalitesini yükseltmiştir.

  MESUT YILMAZ (ANAP GENEL BAŞKANI BAŞBAKAN YARDIMCISI): Basın çalışanlarımızın haklarını genişletmeye ve güvence altına almaya yönelik olarak bundan 40 yıl önce çıkarılan 212 sayılı yasanın içeriğindeki ve uygulamasındaki aksaklık ve eksikliklerin bir an evvelgiderileceği ümidi ile yazılı ve görsel basın çalışanlarımızın bayramını kutluyor, sağlık ve mutluluk dileklerimle sevgilerimi sunuyorum.

  TANSU ÇİLLER (DYP GENEL BAŞKANI): İçinde bulunduğumuz zor ekonomik koşulların sonucunda yüzlerce gazetecinin bugün işsiz kaldığını hepimiz biliyoruz. Bunun acı bir sonucunun da daha bir kaç gün önce büyük bir üzüntü ile gördük. Bursa`daki genç işsiz bir gazetecinin verdiği acıyı bir daha yaşamamayı dilerim. Halkı aydınlatmayı, her türlü gelişmeden haberdar edebilmeye gönül vermiş ve kendisine bu çabayı meslek seçmiş olan gazetecilerimizin bu duruma gelmesi bizler için çok üzücüdür. Gazetecilerimizin mesleklerini yerine getirirken basın özgürlüğü gibi önemli konularda onlara kolaylıklar sağlanması gerekirken, onların bu ekonomik kriz dolayısıyla bir bir işsizler ordusuna katılmaları ve zaman zaman üzücü olayların cereyan etmesi ülkemizin nasıl bir aşamayadoğru geldiğini bizlere göstermektedir.

  İşsizliğin çığ gibi büyüdüğü ve büyük acılar verdiği bir ortamda çalışanı kutlarken, her şeye karşın gelecekten yine de umutlu olunmasını, demokrasinin çok sesliliğini halka iletmekle önemli görevler üstlenen gazetecilerimize görevlerinde başarılar dilerim.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı