Gündem Haberleri

  Gazelhan Kazancı Bedih anıldı

  ŞANLIURFA (A.A)
  20.01.2006 - 00:14 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa Belediyesi, 2 yıl önce katalitik sobadan sızan gazdan zehirlenerek eşiyle birlikte hayatını kaybeden Gazelhan Kazancı Bedih (Yoluk) için anma etkinliği düzenledi.

  Devlet Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte, davetlilere Gazelhan Kazancı Bedih'in yaşamı, eserleri ve kişiliği hakkında bilgi verildi. Geleneksel sıra gecelerinde söylenen türkülerin seslendirildiği programa sanatçının hayranları büyük ilgi gösterdi. Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba yaptığı konuşmada, Kazancı Bedih'in kendine has edası ve yorumuyla gazellere hayat verdiğini söyledi.

  Gazelhan'ın, mütevazı yaşam tarzıyla herkese örnek olduğunu ifade eden Fakıbaba, “Gazel geleneğini geleceğe taşımak istiyoruz. İşte bu nedenle Kazancı Bedih gibi değerli sanatçıları anma etkinlikleriyle yad ediyoruz” dedi.
  Daha sonra Şanlıurfa Belediye Tiyatrosu'nca Kazancı Bedih'in katalitik sobadan sızan gazla zehirlenerek öldüğü gece, bir oyunla canlandırıldı. Aralarında Kazancı Bedih'in oğlu Naci Yoluk ve sanatçı Selahattin Alpay'ın da bulunduğu Şanlıurfa Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı Halk Müziği Korosu, davetlilere türkü ve hoyrat (uzun hava) konseri verdi.

  Etkinlik sonunda Şanlıurfa Belediyesi'nce geçtiğimiz haftalarda düzenlenen gazel okuma yarışmasında dereceye girenlere, Belediye Başkanı Fakıbaba tarafından plaket verildi.
  Etkinliğe Şanlıurfa Vali Yardımcısı Adil Nas ve Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe ile çok sayıda davetli katıldı.

  KAZANCI BEDİH

  Gazelhan Kazancı Bedih, 19 Ocak 2004'te eşi Fatma Yoluk'la birlikte Bıçakçı Mahallesi'ndeki evlerinde katalitik sobadan sızan gazdan zehirlenerek uykuda hayatını kaybetmişti. Gazelleri değişik makamlarda ve kendi geliştirdiği üslupla seslendirebilen ender sanatçılardan biri olan Kazancı Bedih, ud ve tambur çalmasını biliyordu. Yaklaşık 2 bin civarında esere imza attığı söylenen gazelhanın, başta İbrahim Tatlıses olmak üzere, Mahmut Tuncer, Selahattin Alpay ve Mahsun Kırmızıgül gibi birçok sanatçıya eserler verdiği belirtiliyor.

  Yönetmenliğini Yavuz Turgul'un yaptığı “Eşkiya” filminde Şener Şen'le birlikte rol alan Gazelhan, “İkinci Bahar” isimli bir dizide de oynamıştı. Gazelhan Kazancı Bedih, ölümünden kısa bir süre önce AA muhabirine verdiği röportajda, “Artık yoruldum. Gençlerin önünü açmak için müziği bırakıyorum ve eski mesleğim kazancılığa dönüyorum” demişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı