GeriGündem Gaza, taş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gaza, taş

Gaza, taş
refid:16693179 ilişkili resim dosyası

Ankara, dün üniversitelilerle polisin çatışmasına sahne oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) parasız ve anadilde eğitim talepleri için AK Parti’ye yürümek isteyen Hacettepe, ODTÜ ve Ankara Üniversitesi’nde okuyan 500 kişilik öğrenci grubu için 2 bin polis, ODTÜ kapısında güvenlik önlemi aldı.

ÖĞRENCİLERE MÜDAHALE / FOTO GALERİ

POLİS ÖĞRENCİLERE MÜDAHALE ETTİ / WEB TV 

POLİSLE ÖĞRENCİLER ÇATIŞTI / WEB TV 

Polis, saat 13.00 sıralarında AK Parti binasına doğru yürümeye başlayan grubu üniversite kapısında kurduğu barikatla durdurdu. Öğrenciler barikatın kaldırılmasını isterken, polis de öğrencileri dağılmaları için uyardı. Öğrenciler yürümekte ısrarlı davranınca arbede çıktı. Barikatı aşmak isteyen öğrencilerin taş ve sopalarla saldırması üzerine polis ekipleri, panzerlerden tazyikli suyla müdahalede bulundu. Polis, taş atmaya devam eden öğrencileri dağıtmak için biber gazı da kullandı. Üç saat süren olaylar sırasında kampüse girmeyen polis, uzaktan müdahale ile yetindi.

CHP’ye kızdılar

Olaylar üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da ODTÜ kapısına geldi. Öğrenciler kendileri ile görüşmeye gelen CHP’lilere tepki gösterdiler. Öğrencilerin attığı taştan nasibini alan Soysal, öğrencilerin kendisini tanımadığını belirterek “Biber gazı yemişler. Su sıkılmış. O karışıklık içinde tepkileri olacak. Bu karışıklıkta beni de protesto etmeleri doğaldır” dedi. Polis müdahelesini makam odasından izleyen Kılıçdaroğlu, “Demokrasilerde gösterilerden korkmamak gerekir” dedi.

2 kameraman yaralı

Polisin müdahalesiyle dağılarak kampüse kaçan öğrenciler, tekrar toplanarak polis noktasına doğru yürüyüşe geçti. Öğrenciler, burada da polise taş ve sopalı saldırılarını sürdürdü. Polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesi devam etti. Başına taş isabet eden 2 kameraman yaralandı.

Öğrenci kalkanı

Üzerinde “Başkaldırıyoruz” yazılı kontrplakları polis kalkanı gibi kullanan öğrenciler, uzun süre “Eşit, parasız, bilimsel, ana dilde eğitim istiyoruz” sloganları attı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle